Yeni Kimlik Kartları Nasıl Olacak?

Yeni Kimlik Kartları Nasıl Olacak?

 

2016 yılında kullandığımız Nüfus cüzdanları çipli kimliklerle değiştirileceğini bahsedilmektedir. Peki bu kimliklerimiz nasıl bir görüntüye nasıl bilgilerimizi saklayacağına ve ne kadara mal olacağını biliyor muyuz?

Yeni kimlikleri sahip olmak için nüfus daireleri randevu ile hizmet vereceklerdir. 14 Mart’ta pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale’de dağıtımına başlanmıştır. 3 sene zaman verilen ve bu zamanın sonunda eski kimliklerin tamamen tedavülden kalkacak bildirilmektedir.

Yurtdışında dış temsilciliklerden kimlik talep edilebilir. Yurt içinde ise ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Yeni kimliklerinizi ulaşabilmek için Alo 199 hattından randevu alabilirsiniz.

Yeni çipli kimlikler de neler değişti?

1979 yılında kullanılmaya başlanan nüfus cüzdanlarının yerini çipli kimlik kartları ile değiştirilecek birçok bilgi de bu kimliklerin içinde yer alacaktır.

Nüfus Cüzdanı diye bir şey kalmayacak. Sadece kimlik kartı olarak hayatımızda yeni bir farklılık olacak. 8 farklı güvenlik yönetimi ile korunacak biyometrik önlemler sizlerin hayatını kolaylaştıracak parmak izi avuç içi gibi akıllı sistemler kullanılarak bu kimliklerinde belli bir kullanım süresi olacak. Bu da 10 yıl ile sınırlandırılacak. Kimliklerimizin arkasında yazan küçük bilgileri ise çipli kimlik kartının farklı bir çiftle yerleştirilecek. Kartlarda cinsiyete göre farklı renk olmayacak kadın da erkek de aynı renkteki kimliği kullanacak bu kimlikler kısmen de olsa pasaport yerine de kullanılacak akıllı kimliklerden herkeste bulunmayacak.  İsteğe göre kimliğinizi işlenebilecek.

 Peki ya Yeni çipli kimlikler ne kadar olacak?

İlk tasarlanıp bahsedilmeye başladığı günden beri 15 TL olarak belirlenen Fiyat kayıp olduğunda ya da yenilenmek için verildiğinde ise 30 TL olacak.

E devlet çipli kimliklerle iki farklı sistem geliştirmektedir.  İki standart kart okuyucu kullanılacak. Bunun için bilgisayarda standart kart okuyucusu ve akış sürücüsü bulundurmak gerekmektedir. Bununda prosedürü farklı olarak işlenmektedir

8 Nisan 2016 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.59 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.