Yapay Zeka İçin 1 Milyar Dolar

Yapay Zeka İçin 1 Milyar Dolar

Dünyaca ünlü otomotiv firması Toyota bir Japon şirketidir.  Toyota yapay zeka ve robot üretimi için ABD silikon vadisinde bir araştırma firması kurdu. Bu firma için Toyota beş yıl içinde toplam 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

toyota

Kaliforniya da bulunan ABD silikon vadisi, Toyota Research Institute” (Toyota Araştırma Enstitüsü) adıyla kurulan şirketi çoktan bünyesine kabul etmiş durumda. Toyota’ nın varislerinden olan Motor kurulu başkanı Akio toyoda 2016 yılların başlarında 200 çalışanlı bir firma kuracaklarını açıkladı. Bu firma Palo Alto’da Stanford Üniversitesi civarında olup Toyota adına araştırma  yapacak ve proje üretecek bir alt yapıdadır.  Bu şirketin başına getirelecek olan ismin Darpa  Robotics Challenge’ den Gill Pratt’ ın olduğu edinilen bilgiler arasındadır.  Daha önceden ABD Savunma Bakanlığı’ na bağlı Araştırma Proje Ajansına Müdürlük yapan Gill Pratt oldukça zeki bir bilim insanı olmakla ünlüdür.

Toyota bu araştırma şirketine Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’ den başta olmak üzere 200 üst düzey mühendise iş başı olanağı sağlayacaktır.

12 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.78 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.