Yalanı Anlamanın Yolları

Yalanı Anlamanın Yolları

Karşınızdaki insan gözlerinizin içine baka baka yalan mı söylüyor? Ya da gözlerini kaçırmasından yalan söylediği hakkında şüphe mi duyuyorsunuz. İşte yalanı anlamanın yolları yazımızda ipuçları ile birlikte sizleri bekliyor. Tabi sohbet siteleri içerisindeki görüşmelerinizde bunların tümünü kullanabilmeniz mümkün değil. Ancak fazla ve gereksiz detaylar, hikayedeki tutarsızlıklar gibi maddeler sohbet siteleri içerisindeki görüşmelerinizde de yalan yakalamanın bir yöntemi olabilir.

Göz Teması Önemli: Genellikle yalan söyleyen bir insan karşısındaki insanın gözlerine bakamaz ya da bakmakta zorlanır. Sizin gözlerinizden kaçınan bakışlar yere veya uzağa bir noktaya odaklanmış olabilir. Sizlerin gözlerinizden kaçamak hareketleri görmeniz ortada bir yalanın olma ihtimalini arttırır.

Göz Hareketlerini Takip Edelim: Bir insan gerçekten yaşanmamış ya da doğru olmayan bir şeyi kafasında kurgularken gözlerini yukarıya doğru yöneltir. Genellikle kullandığı elin yönünde ve yukarıda olan bakışlar size yalanın ip uçlarını verebilir. Göz hareketlerini gizleme iç güdüsü ile ellerini gözlerine yakında tutmaya çalışabilir. Sık sık ellerinle gözlerini kaşıma, dokunma gibi hareketler gözlemlemeniz mümkündür.

Uzun Cümlelere Dikkat: Sohbet odaları içerisinde de kullanabileceğiniz yalanı anlamanın yolları arasında olan bu yöntem daha çok yüz yüze iken daha net sonuçlar verir. Yalan söyleyen bir insan mümkün olduğunca cümlelerini kısaltmaktan kaçınırlar çünkü bu şekilde kendilerini ele vereceklerini zannederler. İçgüdüsel olarak gösterdikleri bu davranış aslıdan kendilerini ele verir.

Vücut Dilinde Tuhaflık: Bazı insanlar yalan söylerken yerinde duramaz. Gözler kırpışabilir, gülümsemesinde azalma veya artma görülebilir, ses tonundaki dalgalanmalar fazlalaşır. Ellerini göğüste bağdaştırma hareketi de söylenen yalanlara karşı kendini koruma altına alma davranışı olarak görünenler arasındadır. Ayrıca saçlarıyla, elleriyle, masadaki bir malzeme ile oyalanma eylemine yönelme de yalan söylendiği sırada sık görülen belirtilerdendir. Ya da tüm bunları yapmamak için kendini zorlaması sonucu put gibi karşınızda durup çok stabil durması da yalanın ipuçlarından olabilir.

Gereksiz ve Fazladan Sunulan Bilgiler: Yazışmalarınızın ve görüşmelerinizin gerçekleştiği sohbet siteleri içerisinde yalanı anlamanın yolları olarak kullanabileceğiniz bir ipucu daha. Yalan söyleyen bir kişi siz daha sormadan olaya yönelik açıklama yapma gereği duyar. Çünkü derdi kendini inandırmak için can atıyor olmasıdır. Ancak bunu yaparken önemli olayları atlayabilmek için gereksiz detaylara takılır ve onları size anlatıp durur.

 

28 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.38 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.