Turpun Sağlığa 8 Müthiş Faydası

Turpun Sağlığa 8 Müthiş Faydası

Çok güçlü bir antioksidan olan turp, tam anlamıyla bir sağlık kaynağıdır. Nasılsın sorusuna bile, “Turp gibiyim” yanıtı verilmesinin sebebi de işte bundandır. İçerdiği pek çok vitamin, mineral ve bileşen ile turp, özellikle kış hastalıklarına karşı çok etkili bir besindir. Uzmanlar turpun, çiğ olarak tüketilmesini önermektedirler. A, B6, C ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, selenyum, bakır ve potasyum mineralleri içeren turp, aynı zamanda içerdiği zengin lifler sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Sağlık kaynağı turpun faydaları saymakla bitmez.

1-) Sindirim Sistemi ve Boşaltım Sistemi Sağlığına İyi Gelir
Besin lifleri, açısından çok zengin olan turp, içerdiği protein ve bileşenler sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve boşaltımı kolaylaştırır.

2-) Kalp Sağlığını Korur
Yoğun miktarda demir içeren turp, diyabet riskini azaltır ve kalp hastalıklarına karşı korur. Kolestrolün emilimine yardımcı olur. Ayrıca kolon ve pankreas kanserlerine karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.

3-) Hastalıklardan Korur
Daha çok yanlış beslenme alışkanlıkları sebebi ile vücuda zarar veren toksinlerin atılmasında oldukça etkili olan turp, güçlü bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde birçok hastalıktan korunmayı sağlar.

4-) Hücreleri Onarıcı Etkiye Sahiptir, Cildi Güzelleştirir
İçerdiği A,C ve K vitaminleri, yıpranmış hücreleri tamir eden ve yeni hücrelerin oluşumunu destekleyen turp, bu vitaminleri içermesinin yanı sıra, antioksidan etkisi ile cilt sağlığına çok iyi gelir ve cildi güzelleştirir.

5-) Saç Sağlığına İyi Gelir
İçerdiği demir sayesinde, saç dökülmelerini engeller, saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve kepek oluşumunu önler.

6-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Güçlü antioksidan etkisi sayesinde turp, kilo vermeye yardımcı olan bir besindir. Bağırsak faaliyetlerini de arttırıcı etkiye sahip olan turp, kabızlığa karşı da etkilidir.

7-) Kasları Güçlendirir
İçerdiği proteinler sayesinde turp, kas sağlığına iyi gelir ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

8 -) Metabolizmayı Hızlandırır
İçerdiği zengin mineral ve vitaminler, metabolizmayı hızlandırır.

22 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.54 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.