Sindirim Sorunlarına Karşı 5 Öneri

Sindirim Sorunlarına Karşı 5 Öneri

Kabızlık, gaz sancısı, şişkinlik gibi sindirim problemleri genellikle yanlış beslenme alışkanlıklarından ve stresten kaynaklanmaktadır. Sindirim sorunları stresten korunarak ve doğru beslenme alışkanlıkları geliştirilerek en aza indirgenebilir. Sindirim sistemi sağlığı ile ilgili yaşanan problemler için aşağıdaki 5 öneriyi dikkate alabilirsiniz.

1-) Sıvı Tüketimi
Yeterli sıvı tüketimi, kabız tarzındaki sindirim sistemi problemlerine karşı koruyucudur. Aynı zamanda, vücudun besin emilimi için ihtiyaç duyduğu sıvının yetersiz kalması sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, günlük bazda yeterli düzeyde sıvı tüketilmelidir.

2-) Yemeklerde Ham Elma Sirkesi Kullanın
Ham, işlenmemiş elma sirkesi geçirdiği fermantasyon sürecinden dolayı, canlı bakteri (probiyotik) içerir. Elma sirkesi, bu probiyotikler ve içerdiği asit sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Salatalarda yaklaşık bir yemek kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz.

3-) İyice Çiğneyin
Özellikle sebzeleri, yeterince çiğnemeden yutmak, acele yemek yemek, sindirimi zorlaştıran faktörlerdir. Sebzelerde bulunan lifler bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir ve sindirimi zordur. Bu nedenle sindirimin tamamını mide ve bağırsaklara bırakmamak gerekir. Unutmamalıdır ki, sindirim ağızda başlar.

4-) Acıyı Eksik Etmeyin
Sindirim sorunları, gıdaların yeterince yakılamamasından da kaynaklanır. Acı biber, gıda yakımını kolaylaştırır. Acı biber gibi, zencefil, tarçın, enginar ve sarımsak da besinlerin yakılmasına yardımcı olan besinlerdir. Bu besinleri düzenli olarak tüketmeye gayret edin.

5-) Aşırı Yemek Yemeyin
Aşırı yemek yemek, acıkmadan yemek, hızlı yemek, sindirimi zorlaştıran diğer faktörlerdir. Yediğiniz lokmaları iyice çiğneyin, yemek yemeden öne iyice acıkmayı bekleyin ve fazla yemekten kesinlikle sakının.

Bütün bunları uyguladığınızda, sindirim problemlerinizin en aza indiğini göreceksiniz. Sağlıklı bir sindirim sistemi için, ayrıca stresten mümkün olduğunca kaçının. Sizi, stresten korunmanızı sağlayacak ilgi alanları oluşturun.

1 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 1 yorum yapıldı.98 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.

Bu Yazıda 1 yorum yapılmış

  1. Zehra
    3 Kasım 2016, 19:18

    Guzel aciklayici bi yazi olmus cok kisinin yasadigi problem umarim tavsiyeri yerine getirebilir ve bu problemden kurtulabiliriz tskler

Yorum Yap