Sağlık Kaynağı Pancarın 14 Faydası

Sağlık Kaynağı Pancarın 14 Faydası

A,B ve C vitaminleri, fosfor, bor, magnezyum, çinko, kalsiyum, demir ve potasyum içeren pancar, tam bir sağlık kaynağıdır. Özellikle kanserden korunmaya yardımcı olması ile bilinen pancar, daha çok Akdeniz Bölgesinde yetişen bir bitkidir. Pancarın sadece yumru şeklindeki kök kısmı değil, yaprakları da vitamin ve mineraller açısından zengindir. İşte pancarın faydaları.

1-) Hipertansiyona karşı etkilidir. Pancar suyu içilerek tüketilebilir.

2-) İçerdiği betacyanin bileşeni sayesinde, kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.

3-) American Journal Of Biochemistry and Biotechnology Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre pancar, antioksidan etkiye sahiptir ve kanseri önlemekte oldukça etkilidir.

4-) Yüksek oranda nitrat içeren pancar, kandaki nitrik asit seviyesinin artmasına yardımcı olarak, kan basıncının düşürülmesini sağlar. Kansızlığa karşı da oldukça yararlıdır.

5-) İçerdiği betalains adlı bileşen sayesinde, stresle mücadelede yardım eder.

6-) Karaciğer hücrelerini korur ve demir eksikliğine karşı tüketilmesi önerilir. Ürtiker ve kurdeşene karşı da etkilidir.

7-) Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

8 -) Bor minerali açısından zengin olan pancar, cinsel hormonların üretilmesinde oldukça yararlıdır.

9-) İştah açıcıdır ve bağırsak hareketliliğini tetiklediği için kabıza karşı etkilidir.

10-) Pancarda bulunan nitrat, oksijen emilimini yavaşlatıcı bir etkiye sahip olduğu için dayanıklılığı arttırır ve bu nedenle de özellikle sporcuların bol bol pancar tüketmesi tavsiye edilir. Bu sayede ayrıca, yorulmayı da geciktirir.

11-) Anti-inflamatuar etkiye de sahip olan pancar, eklem iltihaplarının tedavisinde yardımcı olur.

12-) Yine içerdiği yüksek orandaki nitratın kan dolaşımını hızlandırması sayesinde, beyne daha fazla kan gitmesine yardımcı olan pancar, unutmayı engeller, bunamanın önüne geçer.

13-) Sedef ve egzamayı engelleyen pancar, cilde sağlık ve güzellik kazandırır.

14-) Pancarın İçerdiği mineral ve vitaminler, saç dökülmelerine karşı etkilidir.

Görüldüğü gibi pancarın yararları saymakla bitmiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz aylarda bolca bulunan pancarı, sağlık için sık sık tüketmekte fayda var.

20 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.55 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.