Saç Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Saç Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yediğimiz besinlerin ve beslenme alışkanlıklarımızın, vücudumuzun bütün organlarını etki ettiği bir sır değildir. Beslenme alışkanlıklarımız, elbette saçlarımıza da etki ediyor. Çoğu insan, kolesterol seviyesini düşürmek, hastalıklardan korunmak, kan basıncını dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye çalışır. Sağlıklı beslenerek saçlarınızın daha sağlıklı ve daha parlak görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, güçlü ve gür saçlar, genellikle sağlıklı bir bünyenin de bir göstergesidir. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, diyet yapmanız gerektiğini ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeniz gerektiğini hiç düşünmüş müydünüz?

Saçlarınızın sağlıklı bir biçimde büyümesi ve bakteri ve mikroplardan korunabilmesi için bol bol sebze ve sebze suyu tüketmelisiniz.

Güçlü Saçlar İçin Narenciye Tüketin
C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, aynı zamanda saçlarınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini de sağlar. Daha güçlü ve sağlıklı saç telleri için bol bol, limon, portakal, mandalina, ıspanak, armut ve nektarin gibi C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmelisiniz. Saç şampuanı ve saç bakım ürünleri reklamlarında C vitamini içerikli diye bir ibare görmüşsünüzdür. Unutmayın hiçbir saç bakım ürünü, ıspanak ve limondan daha sağlıklı değildir.

Uzun ve Kabarık Saçlar İçin Protein İçeren Besinler Tüketin
Kısa saçların bakımı her zaman daha kolaydır. Fakat siz uzun ve estetik saçlara sahip olmak istiyorsanız, avokado, badem ve yumurta gibi B7 (biyotin) vitamini açısından zengin besinleri tüketmelisiniz. Protein açısından zengin bu gıdalar, saçlarınızın hızla ve sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olacak yağlar içerir. Biyotin yetersizliği, saç dökülmelerine neden olan faktörlerden biridir. Saç dokunuzu güçlendirmek için, balık, yoğurt ve yağsız et yiyebilirsiniz.
Protein eksikliği, donuk ve kırılgan saçlara neden olur.

Ayrıca, saç dökülmelerini önlemek ve dökülen saçların yerine yeni saçların çıkmasını sağlamak için, çikolata, kızılcık, vanilya ve papatya çayı gibi anti-inflamatuar etkiye sahip besin maddelerini tüketebilirsiniz. Bu besin maddeleri ayrıca sizi, strese karşı da koruyacaktır.

28 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.39 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.