Rize Zil Kale

Rize Zil Kale

Zil Kale Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve Rize şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunan bir kaledir. Zil Kale Rize açısından önemli bir tarihe sahip olmaktadır. Zil Kale Fırtına Vadisi’nde bir geçide sahip olmaktadır. Zil Kalesi’nin en büyük özelliği 8 burç ve aynı zamanda da bir gözetleme kalesine sahip olması, olarak karşımıza çıkmaktadır. Zil Kalesi’nden Zil Deresi’ne inen bir merdiven yer alıyor.

Zil Kale’ye ulaşım için öncelikle Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine ulaşanız gerekiyor. Çamlıhemşin ilçesine ulaşım çok kolaydır. Bunun için Karadeniz Sahil Yolu’na gelmeniz gerekiyor. Karadeniz Sahil Yolu’nda Fırtına Deresi’ne kadar ilerlemelisiniz. Fırtına Deresi Rize’nin Pazar ve Ardeşen ilçeleri arasında kalmaktadır ve dere buraya 3 km uzaklıkta yer alır. Fırtına Deresi’ne geldiğinizde buradan içeriye doğru girmeniz gerekiyor. İçeri girdikten 20 km sonra Çamlıhemşin tabelasını görebilmektesiniz. Buradan da Zil Kalesi’ne kolayca gidebilir ve Rize’nin tarihi yerleri arasında sadece bir tanesi olan Zil Kalesi’ni kolayca görerek Türk tarihi ve gezilmesi gereken yerleri ile ilgili bilgi almış olursunuz.

Zil Kale’nin bulunduğu yerin özelliklerimi saymak gerekirse; Zil Kale denizden 750 metre kadar yükseklikte bulunan mevkide konumlanmıştır. Zil Kale’nin tam olarak tarihi bilinmese de yapılan tarihi araştırmalar sonucunda Kale’nin Trabzon İmparatorluğu zamanından itibaren kurulu olduğunu göstermektedir. Buradan baktığımızda da 1200 ile 1400 yılları arasında kurulmuş olan Zil Kale’nin Türk Tarihi açısından önemi büyük.

20 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.67 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.