Rize Tuzcuoğulları Evi

Rize Tuzcuoğulları Evi

Tuzcuoğulları Evi Rize’nin en ünlü tarihi evleri arasında yer alır. Tuzcuoğulları Evi yapılan araştırmalar sonucunda en pahalı ve en gösterişli olan ev olmalarının yanı sıra aynı zamanda da turistlerinin de ilgisini çeken bir yapıya sahip olmaktadır. Rize’ye gidip tarihi bir gezi yapacaksanız mutlaka Tuzcuoğulları Evi’ni de görmeli ve yeni bilgiler öğrenmeniz gerekiyor.

Tuzcuoğulları Evi tarihi açısından çok eski bir geçmişe sahip olmaktadır. Rize açısından değerlendirme yaptığımızda en eski ev Tuzcuoğulları Evi olarak karşımıza çıkıyor ve tam olarak yılı hakkında bilgi veremesek de 18.yy’da yapılan ev olduğu biliniyor ve ünü sadece Rize’de değil; tüm Türkiye hatta Dünya çapında bir üne sahiptir.

Tuzcuoğulları Evi tek bir örneğe sahip olan ve evden daha çok bir konağa benzeyen yapısı ile dikkat çeker. Tuzcuoğulları Evi kat sayısı açısından çok yüksek değil ve 3 kata sahip olan tarihi bir evdir. Tarihi açısından Rize’de bulunan çok sayıda ev ile tek başına yarışmakta ve bazı noktalarda onları sollamaktadır.

Tuzcuoğulları Evi iç mekan özelliklerinden söz etmek gerekirse; bu evler içerisinden bir, iki hatta üç ve daha fazla aynı yapıyı barındırmaktadır. Odaları, banyosu ve helası olarak değerlendirme yaptığımızda çok sayıda rastladığımızı söyleyebiliriz. Evin iç mimarinin yanı sıra aynı zamanda da dış yapısında da mutfak ve konak hamamı yer alarak otantik görünüm desteklenmiştir.

20 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.68 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.