Rize Şehitler Çeşmesi

Rize Şehitler Çeşmesi

Rize Şehitler Çeşmesi hem tarihi açısından hem de manevi açıdan büyük öneme sahip olmaktadır. Rize Şehitler Çeşmesi gezilecek yerler arasında bulunan yerdir.

Rize’nin tarihi yapıları arasında kaleleri dışında çeşmesi de bulunmaktadır. Rize’de bulunan tarihi çeşmenin adı; Şehitler Çeşmesi olmaktadır. Şehitler Çeşmesi Rize’nin İslampaşa Mahallesi’ne yapılmış olan bir çeşmedir. Şehitler Çeşmesi; Güneysu Yolu üzerinde bulunmakta ve çok  sık ziyaret edilmektedir. Çeşme o mevkiye giden hem yerli hem de yabancı turistleri ve de Rize halkını ağırlamaktadır.

İslampaşa Mahallesi’nde bulunan Şehitler Çeşmesi kuruluş yılı ve tarihi açısından bilinmezlikler arkasına saklanmış olan bir tarihi çeşme değidir. Rie’de bulunan tarihi yapılar, özellikle de kaleler için tam bir tarih veremesek de Şehitler Çeşmesi için durum böyle değildir. Şehitler Çeşmesi; 1916 yılından geçmişi olan ve o zamandan beri birçok tarihe ev sahipliği yapmış çeşmedir.

Şehitler Çeşmesi 1916 yılında kurulmadı ancak; 1916 yılında şehit olan askerlerin bulunduğu mezar bölgesine 1917 yılında yapıldı ve bu nedenle de adı Şehitler Çeşmesi olarak geçmeye başladı. Şehitler Çeşmesi; kültürel olduğu kadar manevi bir anlamda taşıyor. Bu nedenle de kültürel olduğu kadar duygusal bir yeri de var.

Şehitler Çeşmesi’nin hikayesi şu şekilde; 1917 Osmanlı Rus Savaşı’nda bu şehit mezarlarının olduğu yerden Ruslar bir yol geçirmek ister. Bu istek üzerine de mezarlığın yeri değişir ve askerlerin üzerinden çıkan paralar ile çeşme yaptırılır. Bu şekilde o yıllardan beri halka hizmet veren çeşmede bir de kitabe bulunur. Şehitler Çeşmesi Kitabesi’nde bunlar yazar:

Hat çekip damga bırakma iki üç yaz bir iki

Arif anlar, anlasınlar ne imiş bu hattaki

Biz vatan kurbanıyız. “Şehitler Çeşmesine gel

Fatiha ver kâse sunsun hurilerin derneği

21 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.54 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.