Rize Müzesi

Rize Müzesi

Rize Müzesi Rize Müzeleri kategorisinde ikinci sırada yer alan müze olmaktadır. Rize Müzesi de ençk ziyaretçiyi alır Rize Müzesi Rize turizmi ve Rize tarihi.

Rize iline genel olarak baktığımızda; gezilecek ve görülecek yerler arasında müzeler de yer alıyor. Büyük şehirlerde olduğu kadar fazla müzesi bulunmasa da Rize’de de iki farklı müze bulunuyor. Bu müzelerden bir tanesi de Rize Müzesi olmaktadır. Bu müze en başta müze değil; bir tarihi evdi; ancak, sonradan turistlerin gezebileceği bir müze haline getirildi.

Rize Müzesi’nin tarihi Kültür Bakanlığı’nın devreye girmesi ile şekil almaya başladı. Rize Müzesi; önceden Sarı Ev olarak adlandırılıyordu ve yine tarihi evler arasında yer alıyor. Buna rağmen Kültür Bakanlığı takvimler 27.06.1998 tarihini gösterdiğinde Sarı Ev’in adını değişti ve Rize Müzesi olarak tüm kaynaklarda geçirmeye başlayarak turistlere kapılarını açtı.

Rize Müzesi mevki olarak Rie il merkezinde yer almaktadır ve bunun yanı sırada sivil yani; resmi olmayan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Rize Müzesi’nin geçmişi 19.yy zamanlarına değin dayanmaktadır ve tam olarak yıl verilmese de 19.yy’da inşaa edildiği bilinmektedir. Sarı Ev adı değişerek bir müze olarak hizmete başladığından beri bölgenin de turizmine katkı sağlamıştır.

Rize Müzesi 3 kattan meydana gelmektedir. Bu katlardan bir tanesi zemin kat; diğer 2 tanesi de normal kattan oluşmuştur. Rize Müzesi’nin en altta yer alanzemin katı müze olarak değil; sergi salonu olarak hizmet vermektedir. 1. Kata geldiğimizde idare katına, 2. Katında ise; teşhir salonunu görürken; müzede 76 arkeolojik eser ve tam 594 farklı sikke bulunmakla birlikte 1129 tane de etnokgrafik özellik taşıyan eser yer alıyor.

30 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.56 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.