Rize Kız Kalesi

Rize Kız Kalesi

Rize Kız Kalesi İstanbul’daki Kız Kalesi ile karıştırılsa da birçok turist Rize Kız Kalesi için daha iyi diyor. Rize Kız Kalesi ve Rize Kız Kalesi tarihi.

Rize’nin tarihi eserleri ve kaleleri genellikle Çamlıhemşin ilçesinde yer alsa da Kız Kalesi Pazar ilçesinde bulunmaktadır. Rize şehrinde bulunan Pazar ilçesinin Batı Yakası’nda bir yarımada içerisinde bulunan Kız Kalesi; kayalıklar üzerine ina edilmiş bir tarihi kale olmaktadır. Kız Kalesi manzarası çok güze bir yerde bulunmakta ve tam da kartpostallık bir manzaraya inşa edilmiştir.

Rize’nin Pazar ilçesine inşa edilmiş olan Kız Kalesi’nin tarihine bakmak gerekirse; bu kalenin tam olarak ne zaman da ya da kaçıncı yüzyılda inşa edildiği bilinmemekle birlikte, Trabzon Rum İmparatorluğu zamanında olduğu bilinmektdir. Yani; bu tarihler arasında olan Kız Kalesi; XVIII ile XIV yüzyılları arasında yapılmış olduğu kazı ve tarihi eser bilimcileri tarafından söylenmektedir.

Rize’nin Pazar ilçesinde inşa edilen Kız Kalesi; Osmanlılar zamanında kullanıldığı ve aynı zamanda da restore edildiğinden dolayı şu anda kullanılabilir ve gezilebilir tarihi eserler arasında yer alıyor. Osmanlılar döneminde hem savunma hem de korunma amaçlı Pazar Kız Kalesi kullanılmıştır. Bu nedenle de bir balıkçı ya da gezi teknesi ile bu kaleyi gezmeye gelebilirsiniz.

Rize’nin tarihi eserlerinden sadece bir tanesi olan Kız Kalesi’nin günümüz yapısından söz etmek gerekirse; Kale’nin tamamı taş duvarlar ile çevrilmiştir. Bu nedenle de muntazam bir yapısı olması dikkat çekicidir. Kız Kalesi’nin Güney sur bölgesi yıkıldığı için giriş Batı tarafından yapılarak keşfe çıkılabilir.

22 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.63 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.