Rize Kıbledağı Deresi

Rize Kıbledağı Deresi

Rize Kıbledağı Deresi ile Rize turzmi açısından önemli bir yeri keşfe çıkabilirsiniz. Rize Kıbledağı Deresi son seveceğiniz ve aynı zamanda da eğlenceğiniz yer.

Karadeniz Bölgesi deyince akla en fazla doğal yerleri ve yaylaları gelmektedir ve yine Karadeniz Bölgesi deyince akla ilk gelen şehirlerinden bir tanesi de Rize olmaktadır. Rize’nin doğal güzellikleri ve bu doğal güzelliklerinden dolayı şehre akın eden hem yeri hem de yabancı turisti sayılar ile ifade etmemiz için yoğun bir matematik yapmamız gerekse de Kebledağı Deresi’nin en çok sevilen doğal yerlerden olduğunu söylemek çok da imkansız değildir.

Kıbledağı Deresi Rize şehir merkezinin tam 1.261 metre yüksekliğinde oluşmuş olan ve aynı zamanda da dağların yapısından ötürü meydana  gelen bir deredir. Kıbledağı Deresi görünümü açısından da ilgi çekici özelliklere sahip olduğundan dolayı turistik bir yer sayılmaktadır.

Kıbledağı Deresi’nin yapısını inceleyecek olursak; Kıbledağı Deresi küçük akarsuların birleşmesi sonucu yoğun bir akış gücüne sahiptir ve bu güç ile birlikte Rize şehir merkezinin kuzeyd oğu yönüne doğru bir akış yönü göstermektedir. Akışında bile ahenk olan; dağların rengi birleştiğinde görülmeye değer bir güzelliğe sahip olan Kıbledağı Deresi’ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor.

Kıbledağı Deresi aslında Karadeniz açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır, diyebiliriz. Bu durumun sebebi; kuzeydoğuya akan derenin suları Yaşköy’e dek durmadan gelir ve Yaşköy yakınlarına ulaşan Kıbledağı Deresi suyu direkt olarak Karadeniz’ dökülür. Bu sebeple de sadece Rize için değil; Karadeniz için de önemli olmaktadır.

3 Ekim 2015 tarihinde Armerian tarafından eklendi. 1 yorum yapıldı.84 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.

Bu Yazıda 1 yorum yapılmış

  1. Lethe
    4 Ekim 2015, 21:16

    Dağcıların ve maceracıların uyrak yeri olacak :).

    Bütün mecaraci ve maceracıları bekliyoruz

Yorum Yap