Rize Kalesi

Rize Kalesi

Rize Kalesi müthiş görüntüsü ve tarihi yapısı ile tarihi turizmi destekleyen yapıda olmaktadır. Rize Kalesi Rize merkezdedir ve Rize Kalesi çok ünlüdür.

Rize Kalesi Rize şehir merkezinde yer alan bir tarihi eserdir. Rize ilinde bulunan tarihi eserlere genel olarak baktığımızda; Rize şehir merkezinde bir tane tarihi eser vardır, o da Rize Kalesi olmaktadır. Rize’nin tarihi eserleri genel olarak şehir merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Çamlıhemşin ilçesi mevkisinde konumlanmıştır. Bu da demek oluyor ki; Rize Kalesi’niçok özen ve titizlikle korumamız gerekiyor.

Rize’nin merkezinde yer alan Rize Kalesi yapılış tarihi olarak tam olarak bilinmemektedir ve Kitabe’de de Rize Kalesi ile ilgili bir bilgiye rastlanmaktadır. Rize Kalesi ilk yapıldığında iç Kale ile Aşağı Kale tarafından oluşturulmuş olan bir  yapıya sahip olmaktaydı. Rize Kalesi Batı tarafında bulunan surlar ile günümüze değin gelebilmiştir.

Rize Kalesi’nde yer alan İç Kale deniz seviyesi açısından 150 metre kadar yüksekte yer almakla beraber doğal yani; kendiliğinden meydana gelen bir yükseklik üzerine inşa edilmiştir. İç Kale’ye baktığımızda bu bölgenin en büyük özellikleri arasında; düzgün olmayan ve genelde yamuk bir plan halinde oluşturulmuş olduğunu göstermek mümkün olmaktadır. Rize Kalesi’nde bulunan İç Kale’ye girmek için Doğu yönüne geçmeniz gerekiyor.

Rize Kalesi’nde yer alan İç Kale’ye girer girmez karşınıza bir avu çıkar ve bu avlu çok da büyük olmamaktadır. Girdiğini bu küçük avluda bir kapı vardır. Bu kapıdan da asıl kaleye geçerek bu tarihi ve turistik mekanı daha detaylı görebilirsiniz.

 

22 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.47 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.