Rize Kale-i Bala

Rize Kale-i Bala

Rize Kale-i Bala muhteşem bir tarihi yapı. Rize gezilip görülecek yerler arasında olan Rize Kale-i Bala sizin gitmenizi tavsiye ederiz. Rize Kale-i Bala nerede?

Kale-i Bala Rize’de yer alan ve Rize’nin gezilecek görülecek yerleri arasında bulunan bir turistik öğesi olmaktadır. Kale-i Bala Rize’nin en gözde ilçesi olan Çamlıhemşin ilçesinde kurulmuştur. Bugüne kadar birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Kale-i Bala tarihi bir kale olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 40 km uzakta bulunan Kale-i Bala Hisarcık Köyü’nün sınırlarına yapılmıştır.

Kale-i Bala birçok Rize turistik ve tarihi mekanları gibi Fırtına Deresi ile ilişkisi bulunan bir noktaya yapılmıştır. Fırtına Deresi’nin tüm kaynaklarına  elverişli olan Kale-i Bala bazende Varoş Kale adı ile hitap edilmektedir ve bu nedenle de iki isme sahip olan bir kaledir.

Kale-i Bala Kaçkarlar’a yakın bir mevkide yer alıyor. Bu bölgede yer alan iki geçir var. Bu geçitlerden bir tanesi; Başhemşin Geçidi, bir diğeri de Tatos Geçidi olmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz Kale-i Bala da bu iki geçide yakın bir konumda yapılmıştır. Zil Kale ile benzerlik gösteren Kale-i Bala için turizm çalışmalarıa başlanarak onarımı yapılmaktadır.

Kale-i Bala’nın tarihine bakacak olursak; M.S 6. Yüzyılda Kale-i Bala’nın iç kalesi yapılmıştır ve surları ise; Cenevizliler tarafınca inşa edilmiştir. Surların yapım tarihi olarak da 14. Yy işaret edilmektedir. Kale-i Bala Osmanlılar tarafından restore edilerek kullanıldığından dolayı kolayca Türkleştirilmiş ve bu nedenle de şu anda Türk turizmi açısından önemli yere sahip olmaktadır.

23 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.46 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.