Rize Hurşit Bey Evi

Rize Hurşit Bey Evi

Rize Hurşit Bey Evi Rize’nin tarihi eserleri arasında yer alan bir yerdir. Rize Hurşit Bey Evi muhteşem özellikleri dikkat çekiyor. Rize Hurşit Bey Evi nerede?

Hurşit Bey Evi Rize’nin Fındıklı ilçesinde bulunan ve Çağlayan Mustafa Hacaloğlu Evi’nden sonra 2. Tarihi ev olarak bilinen tarihi ve turistik bir evdir. Hurşit Bey Evi Fındıklı ilçesinin yoğun bir şekilde turist ağırlar. Bu durumun en büyük sebebi ise; Hurşit Bey Evi ve Çağlayan Mustafa Hacaloğlu Evi olmakta ve bundan büyük bir gelir elde etmektedir.

Hurşit Bey Evi 1849 yılında yapılmıştır ve 1849 yılından beri gerek tarihi, gerekse de turistik özellikler açısından birçok tarihi sahneye ev sahipliği yapmıştır. Hurşit Bey Evi Mehmet Usta tarafndan yaptırılsa da ismi yaptıran Mehmet Usta’nın adını almamış ve bu da gizemli tarihi kalıntı olduğunu kanıtlamıştır.

Hurşit Bey Evi birçoktarihi ev de olduğu gibi 2 kattan oluşmaktadır. 1. Kata baktığımızda; esas olarak yaşanan ve en fazla zaman geçirilen evin katı olduğunu görürken; zemin kata baktığımızda da; ahır olarak kullanıldığını görmekteyiz. Zemin katın yapısı; yonu taş ile yapılırken; 1. Kat dolma göz duvarlardan inşaa edilerek meydana getirilmiştir.

Hurşit Bey Evi’nde süsleme olarak birçok tarihi Rize evinde olduğunda gibi ahşap süslemeler yoğunlukla kullanılmıştır. Ahşap süslemelerin en yoğun olarak görüldüğü bölümler arasında; odaların kapı bölümleri, odalarda yer alan yüklükler ve aynı zamanda da tavan bölümleri olarak sayabilmekteyiz. Bu ahşap süslemeler sayesinde Hurşit Bey Evi daha tarihi ve otantik gözükmektedir.

23 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.65 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.