Rize Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi

Rize Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi

Rize Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi en çok ziyaretçi alan yerlerden bir tanesi olmaktadır. Rize Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi son derece hareketlidir.

Karadeniz’in kıyı çizgisinden başlayarak iç kısımlara ilerleyen ve birden fazla kola ayrılan Fırtına Deresi ve Vadisi, Tunca, Elevit, Polovit, Hala, Hemşin ve Durak dereleri ile Kaçkar Dağlarının kuzey kıyılarına dek uzanması ile oluşmuştur. Fırtına Deresi ve Vadisinde görülen ortalama yıllık yağış oranı 2 bin mm’den fazladır ve yüksek alanları sürekli olarak sis altındadır.

Alüviyal kızılağaç, akarsu ormanları, geniş yapraklı doğu kayını, iğne yapraklı doğu ladini, karışık ve yapraklı ormanları ile geniş alpin çayırlıkları, nadir şimşir ormanları ve kayalık habitatları gibi Doğu Karadeniz’e özel bütün güzellikleri içinde barındırmaktadır. Bütün bu içerdiği nedenlerden dolayı Fırtına Deresi ve Vadisi ormanları Dünya Doğayı Koruma Vakfı olan WWF tarafından Avrupa’da korunması gerekli 100 ormandan bir tanesi olarak ilan edilmiştir.

Fırtına Deresi ve Vadisinde Kaçkar Dağları da içinde olmak üzere 537 odunsu bitkiye, 116 endemik bitki türüne, 21 sürüngene, 30 memeli hayvana ve 136 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda her sene Karadeniz’den iç alanlara göç eden ve yumurtadan çıktıkları alana yumurtlayan Deniz Alalarına da yuva görevi görmektedir.

Fırtına Deresi ve Vadisi, Doğu Karadeniz’de yer alan endemik bitki türlerinin %30’una yalnız başına ev sahipliğini üstlenmiştir. Ayrıca Fırtına Deresi ve Vadisinde 4 adet vejetasyon tipi yer almaktadır. Bunlar;

* Nemli dere

* Orman

* Sucul ve sulak alan

* Subalpin ve alpin’den oluşmaktadır.

3 Ekim 2015 tarihinde Armerian tarafından eklendi. 1 yorum yapıldı.82 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.

Bu Yazıda 1 yorum yapılmış

  1. Lady
    4 Ekim 2015, 21:16

    Firtina dizisi vardi ordan görmüştüm.
    Gideceğim ailemle beraber

Yorum Yap