Rize Cihar Kale

Rize Cihar Kale

Rize Cihar Kale görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Rize Cihar Kale gitmek için yol tarifi sitemizde var. Rize Cihar Kale nasıl gidilir, yol tarifi

Cihar Kale; Rize’nin tarihi kalelerinden Pazar ilçesinde yapılmış bir kaledir. Cihar Kalesi Rize’nin Şentepe Kalesi’ne 12 km kadar uzaklıkta bulunan ve Çarişka mevkisinde yer alan bir kaledir. Cihar Kale adı ile bilinen bir tarihi olan Cihar Kale; yüksek bir kayanın üzerine inşa edilmiştir ve bu onu en özel kılan özelliğidir.
Cihar Kalesi tarihi açısından çok eski bir geçmişe sahip olmuş ve birçok kavme de ev sahipliği yapmış olsa da tam olarak tarihi bilinmemektedir. Cihar Kalesi aslına bakarsanız Diğa Kalesi olarak yapılmıştır ve zaman geçtikçe de bu kale de isim değiştirmiş ve Cihar Kale adını alarak bu şekilde hitap edilmeye başlanmıştır.
Cihar Kale’nin eski adı olan Diğa Kale’deki Diğa kelimesi Lazca’dan gelen bir kelime olmaktadır. Diğa kelimesi Lazca’da oturulacak alan ya da yer anlamını ifade etmektedir. Bu nedenle de kalenin eski adı ile anlamı oturalacak kale ya da yaşanacak yer anlamını taşımaktadır. Diğa kelimesi nesiller ilerledikçe değişikliğe uğramıştır ve Ciha adını almıştır.
Ciha kelimesi bazı tarihi ve turistik kaynaklarda Cihar olarak yazıldığından dolayı bu tarihi kalenin adı Cihar Kale olarak anılmaya başlanmıştır. Cihar Kalesi’nin inşaası hakkında bir efsane mevcuttur. Bu efsaneye göre, Şentepe Köyü’nden iki dere akar. Bu derelerden bir tanesi; Orta Yol Köyü, diğeri Orta Yol Deresi’dir. Derelerden alınan taşlar aktarılarak üst üste konunca Cihar Kalesi oluşmuştur.

28 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.68 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.