Rize Buzul Gölleri

Rize Buzul Gölleri

Rize Buzul Gölleri son derece doğa harikası bir Rize turizmi parçası olmaktadır. Rize Buzul Gölleri gitmenizi önermekteyiz. Rize Buzul Gölleri ile keyif.

Rize’ye giderseniz ya da Rize’ye doğa yerleri gezmek amacı ile gitmek isterseniz kesinlikle Buzul Gölleri görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Buzul Gölleri ile müthiş bir üne sahip olan Riza kenti; aslında Buzul Gölleri Kenti sıfatı ile anılmaktadır ve bu nedenle de gerçekten doğa harikası olan yapısı ile dikkat çekmektedir.

Buzul Gölleri dağların eteklerine yayılan yapısı ile öne çıkarken aynı zamanda da birçok renge sahip olmaktadır. Buzul Gölleri mavi, lacivert, turkuaz ve bu renklerin yanı sıra da yeşil renge bürünebiliyor. Görünümü ile adeta yapay bir kareyi andıran ya da photoshoplu hazırlanmış resmi andıran Buzul Gölleri adeta bir inci tanesini hatırlatıyor, bizlere.

Rize’ye tamamen baktığımızda birçok dağ da buzul göl olmasına nazaran Kaçkar Dağları’nda daha fazla Buzul Gölleri yer alıyor ve bu bölgedeki buzul göllerinin sayısı 200’e yakın olduğu söyleniyor. Bildiğiniz üzere Kaçkar Dağları milli park ilan edildi ve buranın milli park ilan edilmesinde iki yüze yakın sayıda bulunan Buzul Gölleri büyük rol oynadı.

Buzul Gölleri Rize’ye Türkiye açısından bir ilki de yaşatmaktadır. Bu göller arasında yer alan Ambar Gölü; en büyük buzul göldür ve yine Rize’de yer alan Deniz Gölü buzul göller arasında en derin göl ünvanına sahip olmaktadır. Rize Çamlıhemşin’e gittiğinizde Rize’de bulunan buzu göllerin burada aha fazla yoğunlaştığını görebilirsiniz.

 

3 Ekim 2015 tarihinde Armerian tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.67 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.