Rize Büyük Dere

Rize Büyük Dere

Rize Büyük Dere Rize turizmi açısından önemli bir yere sahip olmaktadır.Rize Büyük Dere son derece keyiflidir. Rize Büyük Dere gezmenizi önererek sunmaktayız.

Rize deniz turizmi açısından olmasa da tarihi gezilerde, yayla turizminde ve doğa turizminde önemli bir yere sahip olan Karadeniz ilidir. Rize’de birçok dere, göl ve sıradağ bulunmakta ve bu nedenle de doğal kaynak açısından zengi ve yüksek potansiyele sahip bir kent olduğunu göstermektedir. Büyükdere de doğa turizmine katılım sağlayan derelerden yalnızca bir tanesidir.

Büyükdere Tekfur Tepesi’nin yardımı ile meydana gelmiş Rize doğal yeridir. Büyükdere ile Tekfur Tepesi’nin bağlantısı olduğundan dolatı Tekfur Tepesi’nden kaynak alan ve bu şekilde de Rize’nin doğal yerleri arasında girmiş olan Büyükdere doğa turizmine gelen birçok turiste gezilecek ve de Rize görülmesi gereken yeri olarak ifşaa edilmektedir.

Büyükdere Rize şehir merkezi yönünden değerlendirme yapıldığında Rize’nin tam olarak kuzey doğu yönüne doğru bir akış sergilemektedir ve Yenice bölgesine dek bu şekilde akmaya devam etmektedir. Büyükdere gerek akış yönü ve suyunun berrak oluşu ile gerekse de etrafında yer alan doğal güzelliği ile tam olarak bütünleşen ve adeta bir harikalar şehrine dönüştüren yapısı vardır.

Büyükdere akış yönü olarak Rize şehir merkezinin kuzey doğusu yönünden akmaya başlar ve Yenice mevkinin yakınlarına değin devam eder. Buradan da batı yönünden gelen bir kol ile birleşim yaparak Çayeli ilçesinin batı yönünden direkt ilerleyerek Kıbledağı Deresi’nde olduğu gibi Karadeniz’e dökülür. Büyükdere’ye ulaşım da oldukça kolaydır.

3 Ekim 2015 tarihinde Armerian tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.46 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.