Rize Bozuk Kale

Rize Bozuk Kale

Rize Bozuk Kale gitmek için sizlere Rize Bozuk Kale yol tarifini anlattık. Siz de Rize Bozuk Kale gider Rize turizmi yapabilir ve Rize Bozuk Kale keşfedin.

Bozuk Kale Rize’nin şehir merkezine yakın bulunan nadir tarihi eserleri arasında yerini korumaktadır. Bozuk Kale; Rize şehir merkezine bakıldığında 10 km mesafede ve şehir merkezine göre Doğu yönünde kaldığını görmekteyiz. Bozuk Kale tam olarak Gündoğdu Köyü’ne yapılmış olan tarihi ve aynı zamanda da turistik bir kaledir. Rize’nin Gündoğdu ilçesinde bulunan Gündoğdu Deresi’nin tam kenarına inşa edilmiştir.

Bozuk Kale; denizden 30 metre yükseklikte yer alıyor. Bu kale daha çok gözetleme amacı ile kullanılmış ve şu anda da adı Bozuk Kale gözetleme kalesi adı ile anılmaktadır. Çok büyük olmadığından dolayı pek fazla turist ağırlamasa da güzel bir mevkide yer almakta denizden bakılarak görümektedr.

Bozuk Kale’nin tarihi; birçok Rize Kalesi’nde olduğu gibi tam bir tarih ile bilinemiyor. Yapılan araştırmalar Bozuk Kalesi’nin yapım benzerlerinin Karadeniz Kıyıları’nda da olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle de Bozuk Kale Orta Çağ zamanlarından kalma bir tarihi kaledir, diyebiliriz. Rize’nin tarihi eserleri arasında bulunan Bozuk Kale uzaktan da olsa görülesi bir yapıdır.

Bozuk Kale’nin mimari özelliklerine değinmek gerekirse; kalenin duvarları taştan yapılmış ve de taş çeşidi olarak da maloz taşlar kullanılmıştır. Kalenin duvar işçiliğine baktığımızda, kireç harçtan yapılmış duvarlar görmekle birlikte kuzey kenarı güney kenarına oranla daha geniş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de Bozuk Kale; yamuk mimarili kalelerden biridir.

28 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.49 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.