Rize Atatürk Müzesi

Rize Atatürk Müzesi

Rize Atatürk Müzesi Rize turizmi açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Hem tarih hem de turistik olan Rize Atatürk Müzesi konumuzda her bilgiyi bulunuyor.

Rize Atatürk Müzesi çok sık ziyaretçi akınına uğrayan ve özellikle de yarı yıl ve bayram tatillerinde daha çok ziyaret edilen tarihi bir müze olmaktadır. Rize Atatürk Müzesi Rize şehir merkezinde yapılmış olan ve Müftü Mahallesi’nde bulunan tarihi müzedir. Rize şehir merkezinde tarihi yapı açısından müzeler önemli yer tutarken Rize Atatürk Müzesi en rövaçta olan müzedir.

Rize Atatürk Müzesi 1920 yılında inşaasına başlanmıştır ve bu inşaanın yapımı yaklaşık olarak 1 yıl sürmüş; 1921 yılında da hizmete açılmıştır. Rize Atatürk Müzesi’nin diğer adı da; Mehmet Mataracı Evi ya da Konağı olarak geçmekte genelde Rize yöresinin halkı buraya bu adı ile hitap etmektedir.

Rize Atatürk Müzesi 3 katlı bir yapıya sahip olan ve aynı zamanda da sofası bulunan bir evdir, aslında. Atatürk’ün bu evde bir anısı vardır ve anı şu şekildedir: Mustafa Kemal Atatürk; 1924 yılında tüm Türkiye’yi geziye çıkmış ve bu gezideki 17 Mart 1924 durağı Rize olmaktayd. Rize’ye gelen Atatürk; Mehmet Mataracı’nın misafiri olarak Mehmet Mataracı Evi’nde kalmıştır.

Mehmet Mataracı 1953 yılında hayata gözlerini yummuş ancaak; buradaki Atatürk’ün odasında onun eşyalarını titiz ve gayet özenli bir şekilde muhafaza etmiştir. Tarihler Atatürk’ün 100. doğum yılının dönümünü gösterdiğinde onun şerefine Mehmet Mataracı’nın Evi Rize Atatürk Müzesi olarak değştirilmiş ve turistleri kabul etmeye başlamıştır.

30 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 1 yorum yapıldı.49 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.

Bu Yazıda 1 yorum yapılmış

  1. Lethe
    4 Ekim 2015, 21:16

    Atatürk olunca her zaman akan kan durur.
    Gidip göreceğiim.

Yorum Yap