Quick Charge 4.0 ile Şarj Derdine Son

Quick Charge 4.0 ile Şarj Derdine Son

Qualcomm firmasına ait Quick Charge 4.0 hızlı şarj teknolojisi hakkında bilgiler ulaşmaya başladı.

Quick Charge 3.0, 2750 mAh akım desteği ile tamamen boş olan bir bataryayı 30 dakika içerisinde %71 oranında şarj edebiliyordu. Şimdi ise INOV yani Optimum Voltaj özelliğini dahil ederek bataryalara müdahale edebilecek ve bataryaların zarar görmesini engelleyebilecek. Sonuç ise anında şarj olabilen cihazlar olacak. Şuan ince ayarların yapıldığı Quick Charge 4.0 hakkında bilgiler, bir aksesuar firması tarafından piyasaya sızmayı başardı. Alınan bilgiler dahilinde güç desteğindeki gelişmeler öğrenildi.

28W Desteği ile Şarj İmkanı

Quick Charge 4.0 hızlı şarj ile birlikte 28W şarj desteği de sağlanmış olacak. Böylece şarj hızının oldukça kısalacağı görülüyor. Önümüzdeki hafta resmi duyurusu yapılacak olan yeni teknoloji hızlı şarj sistemine ait adaptörlerin 5V ve 9V iki ayrı özelliğe sahip olacağı ve cihazlara göre 4,7A, 5,6A ve 4A olmak üzere farklı alternatiflere sahip olacağı düşünülüyor. Son durum resmi açıklama ile kesinlik kazanacak.

Oppo’ya ait VOOC hızlı şarj teknolojisi 20W limite ulaşabiliyordu. 28W ile elde edilebilecek şarj süresi merak konusu.

Quick Charge 3.0 ile Quick Charge 4.0 Arasındaki Fark

Snapdragon 830 seti dahilinde sunulması beklenen Quick Charge 4.0’ın, bir önceki versiyonu olan 3.0’dan en büyük farkı hızlı şarj edebilmek için bataryayı da destekleyebilme özelliği. Çünkü hız arttırılabilse de bataryalar bu aşırı hız ve akım değerlerinden zarar görebiliyordu. Ancak INOV ismi verilen optimum voltaj tespiti ve uygulanması ile bataryalar da hızlı şarj durumundan olumsuz etkilenmeyecek, böylece anında şarj edilebilir cihazlar mümkün olacak. Çünkü akıllı sistemi ile birlikte bataryanın alabileceği güç miktarı, karşılayabileceği akım düzeyi gibi bilgiler önceden tespit edilebiliyor, enerji düzeyinin bu tespit doğrultusunda ayarlanması ile birlikte bataryanın ısınması önlenmiş oluyor.

Quick Charge 4.0 Ne Zaman Kullanılabilecek?

Qualcomm firmasına ait olan Snapdrogan 830 çipsetli ilk akıllı telefonların piyasaya sürülmesi 2017 yılının ilk çeyreğinde olacağı ön görülüyor.

 

 

11 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.51 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.