Pırasanın Sağlığa 9 Faydası

Pırasanın Sağlığa 9 Faydası

Pırasa dünyada en çok tüketilen besinlerden biridir. Sağlığa oldukça faydalı olan ve besleyici değeri yüksek olan pırasa, aynı zamanda kozmetik ve ilaç sektöründe de kullanılan bir gıdadır.  A,E ve K vitaminleri içeren pırasa, flavonoid ve kükürt açısından da çok zengindir. Manganez, magnezyum, kalsiyum, demir, niasin ve bakır mineralleri açısından da zengin bir kaynak olan pırasa, diyet lifleri bakımından da zengindir.

Pırasanın sağlığa faydalarını aşağıda sıralayalım.

1-) Kalp-Damar Sağlığına İyi Gelir
Pırasanın içerdiği mineral ve vitaminler, kalp damar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Kalbin yorulmadan çalışmasına yardımcı olan pırasa, kroner arter ve ateroskeroz gibi kalp hastalıklarından korunmayı sağlar. Ayrıca, serbest radikallere karşı etkili olan pırasa, damarları güçlendirerek hipertansiyonun önüne geçer. Pırasa aynı zamanda kolestrol seviyesini dengede tutmaya da yardımcı olur.

2-) Sindirimi Kolaylaştırır
Bağırsaklar, mide ve böbrek için oldukça faydalı mineraller içeren pırasanın sindirimi kolaydır ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

3-) Kanser Riskini Azaltır
Kötü huylu tümörlerin oluşumuna engel olan pırasa, kolon, yumurtalık ve kolon kanseri riskini azaltır.

4-) Kilo Vermeye Yardımcıdır
Açlık hissini bastıran ve iştahı kapatan pırasa, yüksek miktarda sağlıklı lifler içerdiği sayesinde kabızlığı engeller ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

5-) Saçlara İyi Gelir
Demir, manganez ve C vitamini açısından zengin olan pırasa,  saçların dökülmesini engeller, dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar ve saç köklerini güçlendirir.

6-) Kemik Sağlığına İyi Gelir
Osteokalsin açısından zengin bir besin olan pırasa, kemik sağlığı açısından çok yararlıdır. Bir porsiyon pırasa, günlük K vitamini ihtiyacının %33’ünü karşılayabilir.

7-) Göz Sağlığını Korur
Pırasa, göz sağlığı açısından hayati bir öneme sahip olan lutein ve zeaksantin açısından zengin bir besindir. Bu sayede göz zarlarını mikroplardan ve güneşin zararlı ışınlarından korur.

8 -) Hamilelikte Çok Faydalıdır
B9 vitamini (folik asit) alımı, hamilelikte çok büyük önem taşımaktadır. Folik asit aynı zamanda yeni hücre oluşumuna da katkı sağlar. Hamilelikteki önemi de bundan kaynaklanır.

9-) Obezite Riskini Azaltır
Anti-inflamatuar etkiye sahip olan pırasa, romatizmal arterit, obezite ve diyabet riskini azaltır.

19 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.56 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.