Migren Ağrısını Hafifletecek 4 Beslenme Alışkanlığı

Migren Ağrısını Hafifletecek 4 Beslenme Alışkanlığı

Yoğun baş ağrısı, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık, bulantı, kusma, migrenin ortaya çıkardığı bazı sonuçlardandır. Bazen gerçekten de dayanılmaz olan migrene tahammül etmek çok zordur. Migrene karşı en sık kullanılan yöntem, içinde uyuşturucu madde bulunan ağrı kesici ilaçlar kullanmaktır. Bu ilaçların ise, uyku hali, yorgunluk ve kalp atış hızında yavaşlama gibi yan etkilerinin olduğu bilinmektedir.
Aslında migren ağrısını, beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler yaparak en aza indirmek mümkün. İşte bu beslenme alışkanlıkları;

1-) Hormonlu Gıdalardan Uzak Durun
Et ve süt ürünleri tüketilirken, mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Bu ürünler genellikle hormon içerirler. Et ve süt ürünlerinde güvenilir markaları tercih etmek gerekir. Ayrıca, tam yağlı sütlerde bulunan kazein (süt proteini), baş ağrısını tetikleyen ve migreni azdıran bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yarım yağlı veya yağsız süt içilmelidir.

2-) İşlenmiş Şeker İçeren Ürünleri Tüketmeyin
Reaktif hiperglisemi (kan şekeri artışı) veya yemek sonrasında ortaya çıkan kandaki glikoz artışı migrenin en şaşırtıcı nedenlerinden biri olarak tespit edilmiştir. Beyaz toz şeker ve makarnanın aşırı tüketilmesi migreni tetiklemektedir. Karbonhidratlar da kan şekerinin artmasına neden olurlar. Bu sebeple karbonhidratlı ve şeker içeren ürünlerin tüketimi olabildiğince azaltılmalı ve sınırlandırılmalıdır.

3-) Susuz Kalmayın
Dehidratasyon (sıvı kaybı), baş ağrısının en büyük nedenlerinden biridir. Gün içinde sıvı tüketimi maksimum seviyede tutulmalıdır. Özellikle de su tüketimine dikkat edilmeli, kafein ve şeker içeren kahve, soda gibi içeceklerin de migrene neden olabileceği unutulmamalıdır.

4-) Aşırı Soğuk Yiyecek ve İçeceklerden Sakının
Soğuk yiyecek ve içecekler, baş ağrısı ve migreni tetikleyen unsurlardan biridir. Çok soğuk bir şey tüketildiğinde başın arka kısmında ve alında zonklama görülebilir. Yapılan araştırmalar da, soğuk yiyecek ve içeceklerin migreni azdırdığı sonucuna varmıştır. Yiyecek ve içecekleri olabildiğince ılık tüketin.

Bu beslenme alışkanlıkları ile migren ağrılarınızı hafiflemesini ve büyük ölçüde azalmasını sağlayabilirsiniz.

1 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 1 yorum yapıldı.80 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.

Bu Yazıda 1 yorum yapılmış

  1. Zehra
    3 Kasım 2016, 19:18

    Evet migren cogu insanlarda gorulen rahatsizlik yaziyi okuyup faydalarini gormelerini dilerim faydali bir yazi olmus tskler

Yorum Yap