Mide Rahatsızlıklarını Hafifletecek 6 Öneri

Mide Rahatsızlıklarını Hafifletecek 6 Öneri

Sindirim problemleri, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, reflü ve ülser gibi pek çok rahatsızlık, sağlıksız beslenmeden kaynaklandığı gibi, psikolojik bir nedenle de baş göstermiş olabilir. Mide ile ilgili bu problemlerin giderilmesi için işte size 6 ipucu.

1-) Her Gün Bir Adet Muz Tüketin
Muzda bulunan B6 vitamini, reflüyü ve mide asitlerinden kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak 40 gün boyunca B6 vitamini takviyesi alanların reflü sorunlarının %100 giderildiğini ortaya koymuştur.

2-) Hafif Yüksek Bir Yastıkta Uyuyun
Baş ve omuzları hafif yükseltilerek uyumak, reflüyü azaltacaktır. Bu şekilde uyurken, mide asitlerinin yukarıya çıkma riski daha azdır. Önemli olan, boyun ağrısına neden olmayacak, dengeli yükseklikteki bir yastıkta uyumaktır.

3-) Sol Tarafınızın Üstünde Uyuyun
Klinik Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, yapılan araştırmalar sonucunda midenin sol tarafa daha yakın olmasından dolayı, mide asitlerinin yukarıya çıkmasını engellemek için sol tarafınızın üstünde uyumanın daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor.

4-) Yulaf Ezmesi Tüketin
Yulaf ezmesi, mide sorunları yaşayanlar için sindirimi kolay harika bir besindir. Uzmanlar, yulaf ezmesinin içerdiği liflerin, mide sorunlarını hafiflettiğini belirtmektedirler.

5-) Bol Bol Su İçin
Günlük ideal olarak 8 ila 10 bardak arası (2-3 litre) su tüketilmesi önerilmektedir. Eğer mide rahatsızlıkları yaşıyorsanız, bol bol su içerek, mide asitlerinin yıkanmasını ve mide ekşimesi gibi sorunların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

6-) Soda Kraker Tüketin
Soda kraker, midedeki fazla asidi, emerek ve nötralize ederek, mide ekşimesinain ve mide yanmasının önüne geçebilir.

23 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.46 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.