Madde Bağımlılığından Korunmanın 4 Yolu

Madde Bağımlılığından Korunmanın 4 Yolu

Madde bağımlılığı, insanların ömürlerini tüketen ve mahvolmasına neden olan çok kötü bir alışkanlıktır. Devletlerin, madde bağımlılığını önleme ile ilgili ciddi çalışmaları olmasına rağmen, bir türlü bunun önüne geçmek mümkün olmuyor. Bunun elbette ki çok farklı nedenleri var. Bireysel olarak, insanların kendini uyuşturucu madde bağımlılığından koruması elbette mümkün. İşte uyuşturucu madde bağımlılığından korunmayı sağlayacak 6 yöntem.

1-) Bağımlılığın Nasıl Geliştiğinin Farkında Olmak
Madde bağımlılığı, genellikle gençlik döneminde başlayan bir alışkanlıktır. Bu dönemde merak duygusunun tetiklediği bu tür kötü alışkanlıklar, sigara ve alkol ile başlar ve uyuşturucu maddelerle devam ederek, dönüşü olmayan bir yola girilmesine ve birçok hayatın kararmasına neden olur. Öncelikle kişi, madde kullanan kimselerden uzak durmayı başarabilmeli ve arkadaşlarını seçerken çok dikkatli olmalıdır. Bu noktada anne-babalara da büyük görevler düşmektedir. Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık kurduğunu bilmeli ve gerektiğinde uygun bir şekilde müdahalede bulunmalısınız.

2-) Akran Baskısından Kaçının
Madde kullanımı, kesinlikle kendini ispatlamanın bir yolu değildir, olamaz. Arkadaş çevresinin baskısı ve özendirmesi ile bu türlü oyunlara gelmeyin. Kendinizi ispatlamanın gerçek yolu, hayatın farklı alanlarında gösterilecek başarılardır.

3-) Destek Alın
Başa çıkabilme becerilerinizi geliştirin ve gerekirse, madde bağımlılığından korunmakla ilgili profesyonel destek alın. Okul psikolojik danışmanları, psikologlar, doktorlar ve uzmanlar bu konular hakkında sizi bilgilendirebilirler. Henüz daha sigara aşamasında iken, bu kötü alışkanlığın önüne geçilmezse ileride problem büyüyebilir. Onun için mutlaka destek almalısınız.

4-) Stresten Korunun
Stres, depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik problemler madde bağımlılığını tetikleyen nedenlerdir. Bu tip durumlardan mümkün olduğunca korunun ve bu sorunlarla başa çıkabilme yolunu öğrenin. Kendinize bir uğraş ve hobi bulun. Bu sportif ya da sanatsal bir uğraş olabilir.

Madde bağımlılığı, göründüğü kadar cezbedici, merak edilecek bir şey asla değildir ve bu işin şakası yoktur. Bu nedenle madde bağımlılığı konusunda bilincinizi açık tutun ve kendiniz bu zararlı alışkanlıklardan korumasını bilin.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

1 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.66 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.