Lahananın Sağlığa 6 Faydası

Lahananın Sağlığa 6 Faydası

Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak kullanılan lahana, düşük kalorili sebzelerden biridir. Lahana, diyet lifleri, proteinler, A, B, C, E ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, çinko, manganez ve fosfor mineralleri, niasin ve tiamin bileşenleri açısından çok zengin bir besindir. Bir porsiyon lahana, günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %91’ini karşılamaya tek başına yeter. Lahananın faydalarına şöyle bir bakalım.

Lahananın Sağladığı Muhteşem Faydalar

1-) Kansere Karşı Etkilidir
Kanserli hücrelerin vücutta yayılıp çoğalmasını engeller ve kanser hücrelerinin, diğer hücrelere hastalığı bulaştırmasının önüne geçer. Kısaca, lahana kanserden korur.

2-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur
İçerdiği diyet lifleri sayesinde lahana, kilo vermeyi kolaylaştırır. Düşük kalorili bir sebze olan lahananın bir porsiyonunda yaklaşık 33 kalori bulunur.

3-) Enfeksiyonlu Hastalıklardan Korur
İçerdiği aminoasitler sayesinde lahana, enfeksiyonlu hastalıklardan korunmayı sağlaması lahananın faydalarından biridir.

4-) Cilt Sağlığına Çok İyi Gelir
Lahana cilde çok iyi gelir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan lahana, düzenli olarak tüketildiği taktirde cilt sağlığını korur. Yaşlanmayı geciktiren lahana, parlak ve sağlıklı bir cilt için oldukça yararlıdır. Ayrıca, sedefe, egzema ve cilt döküntülerine karşı da lahana tüketebilirsiniz. Kaynattığınız lahananın suyu ile yüzünüzü yıkayarak, cildinizdeki yağlardan ve ölü hücrelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

5-) Göz Sağlığını Korur
İçerdiği beta karoten, makula dejenerasyon adlı göz hastalığından korunmaya yardımcı olur.

6-) Alzheimera Yakalanma Riskini Azaltır
Beyin sağlığına da iyi gelen lahana, düzenli olarak tüketilmesi halinde, özellikle yaşlılık döneminde karşılaşılabilecek, demans, alzheimer gibi zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 

15 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.66 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.