Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Gözyaşı eksikliği durumuna kuru göz denmektedir. Göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu tabaka, ve en dışta yağlı tabakalardan oluşan katmana gözyaşı tabakası denir. Bu tabakalardan birinde oluşan soruna kuru göz denir.

Batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık, gözlerde kuruluk hissi, yanma, rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık, göz çevresinde mukus iplikçiklerin oluşması, ve/veya kontakt lens kullanmakta zorluklar kuru göz hastalarında görülen şikayetlerdir.

Kuru göz nedenleri

İlerleyen yaşlarda kadın ve erkekte de gözyaşı kuruluğu görülür. Ancak menopoza giren kadınlarda gözyaşı kuruluğu daha çoktur. İdrar söktürücü, anti-depresan ilaçlar, tansiyon düşürücü, anti-alerjik, uyku ilaçları ve alkol de göz kuruluğuna neden olabilir

Ağız kuruluğu ile birlikte göz kuruluğunua Sjögren Sendromu denir. Kimyasal yanıklarda da kuru göz hastalığı görülebilir.

Kuru göz tanısı nasıl konulur

Basit bir doktor muayenesi sonucunda kuru göz hastalığı fark edilebilir. Bu muayene sırasında hastanın öyküsü de oldukça önem arz eder.

kuru göz

Kuru göz tedavisi

-Gözlerinizi nemli tutabilmek için yapay gözyaşlarını kullanabilirsiniz. Günde birkaç kez damla halindeki bu gözyaşlarını kullanabilirsiniz.

-Diğer bir tedavi ise gözleri korumak. Bunun için etrafı kapalı gözlükler kullanılabilir.

– Eğer bir kuru göz hastası iseniz gece yattığınız odanın nemli olmasına dikkat edin.

– Gözyaşını korumak amacıyla, gözyaşını gözden uzaklaştıran küçük kanalcıklar, göz doktoru tarafından, geçici ya da kalıcı olarak kapatılabilir.

-Gözyaşı arttırıcı birkaç ilaç vardır. Ancak bunların salya, bulantı, kalp çarpıntısı gibi yan etkileri olduğu için doktor kontrollü  dahilinde kullanılmalıdır.

 

23 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.59 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.