Kendini tamir eden cihazlar geliyor!

Kendini tamir eden cihazlar geliyor!

Hayaldi, gerçek oldu. Günümüzde teknoloji hızla ilerlemeye devam ediyor ve her devlet, her şahıs tarafından ayrı ayrı farklı farklı ürünler, cihazlar geliştiriliyor. Şimdi ise yine birileri tarafından geliştirilmiş olan bir cihaza tanık olacağız. Peki bu cihaz tam olarak ne işe yarıyor? İşte sizlere detaylarıyla kendini yenileyebilen cihazlar..

Teknoloji her ne kadar kendini geliştirse de günümüzdeki bir çok cihaz kendisini yenilemiyor veya tamir edemiyor. Bu konuyla ilgili olarak San Diego California üniversitesi bir araştırma yaptı ve yaptığı araştırma sonucunda teknolojide devrim niteliğinde yeni bir özellik çıkarttı. Üniversite öğrencileri ve öğreticileri tarafından geliştirilen manyetik mürekkep teknolojisi kesilmelere ve yırtılmalara karşı alınan hasarları kendi kendine tedavi edebiliyor.

Manyetik mürekkep sayesinde 3 milimetreye kadar oluşan hasarları istediğiniz gibi tedavi edebiliyorsunuz. Araştırmacılar ve üreticiler ilk olarak bu mürekkebi bir tişört üzerinde denedi ve tişörtte bir yırtık oluşturarak mürekkep sayesinde bu yırtığın giderilmesini sağladı. Bununla alakalı bir video çekilmiş fakat yayınlanmış değil. Sadece tişört vs. değil. Aynı zamanda teknolojik aletler üzerinde oluşan küçük kopmalar, kırılmalar ve kablo kesikleri gibi tüm her şeyi tedavi edebiliyor. Bununla beraber üretilen yeni mürekkep teknolojisi giyilebilir teknoloji de büyük ölçüde yarar sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda bu yeni teknolojinin tamamen insanlara sunulması bekleniyor. Bakalım ne gibi bir etki gösterecek ve bizlere nasıl bir yarar sağlayacak?

 

11 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.49 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.