Karaciğer Dostu 9 Yiyecek

Karaciğer Dostu 9 Yiyecek

Birçok kişi, kalp ve akciğer sağlığı için dikkat eder ve ona uygun beslenme alışkanlıkları geliştirmeye çalışır, fakat, karaciğer sağlığı genellikle ihmal edilir. Karaciğerin, vücudumuzdaki enerji seviyesini dengede tuttuğunu unutmamak gerekir. Karaciğer sorunu yaşamayanlar, muhtemelen karaciğer sağlığı için doğru beslenme alışkanlığı geliştirmeyi düşünmezler. İşte karaciğerin temizlenmesini sağlayacak ve detoks etkisine sahip 10 besin maddesi.

1-) Zencefil
Zencefil, kandaki antioksidan enzimlerin düzeyini arttıran bir bitkidir. Karaciğerde, serbest radikallerden kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelir ve karaciğerde oluşan hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

2-) Hint Bektaşi Üzümü
Sarılık vb. karaciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

3-) Omega-3 İçeren Besinler
Sağlıklı bir karaciğer için, düzenli olarak omega-3 tüketilmelidir. Yumurta, somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, ceviz gibi besinlerde bulunan omega-3, karaciğerde yağlanmayı önleyici etkiye sahiptir.

4-) Soğan ve Sarımsak
Soğan ve sarımsakta bulunan kükürt, karaciğer enzimlerinin üretilmesini teşvik ederler. Karaciğerin, vücuttan toksinleri atabilmesi için bu enzimlere ihtiyacı vardır.

5-) Sebzeler
Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve diğer turpgiller de tıpkı soğan ve sarımsakta olduğu gibi karaciğer enzimlerinin üretimine destek olur ve detoks için karaciğerin sağlıklı çalışmasını desteklerler.

6-) Çilek
Polifenoller ve antosiyaninler açısından zengin olan çilek, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Çilek, yaban mersini, böğürtlen ve siyah kuş üzümü karaciğeri destekleyen besinlerdir.
7-) Pancar
Pancarda bulunan flavonoidler karaciğer sağlığı için oldukça yararlıdır ve karaciğer kanserine karşı korunmayı sağlar.

8 -) Greyfurt
Greyfurtun içerdiği lifler, düzenli barsak hareketleri sağlayarak antioksidan etkisine sahiptir ve karaciğer sağlığı için oldukça yararlıdır.

9-) Zerdeçal
Anti-inflamatuar etkiye sahip zerdeçal, doğal bir şifa kaynağıdır. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan bu bitki, karaciğerde yağlanmayı önler.

1 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.55 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.