Jinekolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Jinekolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Güven: Günümüz yaşantısında kendine yer edinmiş olan kadınların en büyük ihtiyacı olan güven, jinekolog seçiminde de modern kadının karşısına çıkacak sorunsallardan bir tanesi olmakta olup, bunalmış olduğu anlarda ya da bir sorunu olduğunda anne babasının yanı sıra eşine bile anlatamayan günümüz kadını, herhangi bir sağlık problemi bulunmasa bile bu ve bunun gibi durumlarda başvuracağı bir ‘’nisaiye uzmanı’’ ya da ‘’jinekolog’’ arama telaşındadır. Jinekolog seçimi yaparken kadının göz önüne alması gereken en önemli husus doktoru ile arasında geliştireceği karşılıklı güven hususu olmalıdır.

Hekim ve hasta diyalogunun kurulması: 21. Yüzyıl dahilinde her bir kadının gözü kapalı bir şekilde güvenerek düzenli periyotlar ile ziyaret edeceği sabit bir jinekologu bulunmalıdır. Jinekolog ile kurulacak güvenli ilişkinin yanı sıra jinekologun bulgularını hastanın sosyo-kültürel seviyesine uygun olarak sunması da bir hayli önemli bir adım olacaktır. Gebelik ya da kadın sağlığı ile ilgili konularında yapış olduğu araştırmalar ile kendisini geliştirmiş bir kadın ile okuma yazma bilmeyen bir bayana doktorun hitap dili farklı olmalı, hastanın anlayacağı seviyeye indirgenmelidir.

Yenilenebilen bir hekim: Modern dünyanın getirileri ve götürüleri tartışıldığı anda günümüz insanın tükettiği besin maddelerinden solumuş olduğu havaya kadar her bir etken üriner sistemini etkileyebilir özelliktedir. Tıp biliminde ise hekimin edinmiş olduğu bilginin yaşam süresi yaklaşık olarak 3 yıl olarak göz önüne alınmış olmalıdır. Bu husus için bir hayli önemli bir konu olma özelliğini gösteren üriner sistem ve bu sistemin sağlığı konusunda, başvurulmuş olan hekimin kendini geliştirmesi ve kendi dalı kadar genel cerrahi ve diğer alanlarda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Böylece de gerekse doktor en iyi şekilde yardım sağlayabilecek fırsatı yakalayacak, gerek ise hastanın ‘’doktordan yeteri kadar bilgi alamamak ve doktorun anlaşılamaması’’ şikâyetleri ortadan kalkacaktır.

Yeni yolların sunulması: Yardımcı olan bir hekimin hastaya bu konuda yeni ve farklı alternatifler sunması da önemli olacaktır. Başvurulan doktorun bir devlet hastanesinde de görev alması ya da kendisine ait bir hastanenin bulunması ile hekim, hastasına farklı kolaylık ve avantajlar sunabilmektedir. Bu konuda da hekimin kendi muayenehanesinin yanı sıra bir başka kurumla da bağlantısının olması hastasına kolaylık sunacaktır.

16 Nisan 2016 tarihinde damla tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.72 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.