Ispanağın Sağlığa 8 Faydası

Ispanağın Sağlığa 8 Faydası

Asya kökenli bir bitki olan ıspanak, besleyici özellikleri ve sağlık faydaları sayesinde tüm dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. Proteinler, doymamış yağlar, vitaminler, sağlıklı diyetler ve mineraller açısından çok zengin olan ıspanak, alternatif tıp ve modern tıpın vazgeçilmez bir parçasıdır.

A, C, E ve K vitaminleri, niasin, tiamin, riboflavin, piridoksin ve pantotenik bileşenleri, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, bakır ve sodyum mineralleri açısından zengin bir kaynak olan ıspanak, özellikle kış aylarında taze olarak tüketilmelidir.

Ispanağın Faydaları

1-) Kanserden Korur
Flavonoidler açısından da oldukça zengin bir besin olan ıspanağın, yapılan pek çok araştırmanın sonucunda özellikle, cilt, prostat ve mide kanserlerine karşı etkili olduğu ortaya konmuştur.

2-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Düşük kalori ve yağ oranına sahip olan ıspanak, sindirimi kolaylaştırır, mideyi rahatlatır, bağırsakları çalıştırır ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

3-) Hipertansiyonu Düşürür
Yüksek kan basıncı demek olan hipertansiyon, kalp hastalıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Ispanağı düzenli olarak tüketmek, hipertansiyonu düşürür ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.

4-) Göz Sağlığını Korur
Antioksidanlar açısından da zengin olan ıspanak göz sağlığını korur. Katarakt başta olmak üzere, ilerleyen yaşlarda göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

5-) Beyin Sağlığını Korur
İçerdiği K vitamini sayesinde ıspanak, zihin aktivitelerine yardımcı olur ve beyin sağlığını korur.

6-) Kemik Sağlığını Korur
Ispanaktaki K vitamini ve kalsiyum minerali sayesinde, kemik yoğunluğunu arttırır ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

7-) Kansızlığı Önler
Kansızlık (anemi), demir eksikliğinden kaynaklanan bir kan hastalığıdır. Ispanak demir minerali açısından çok zengindir. Kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan ıspanak kansızlığı önler.

8- ) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
İçerdiği A vitamini, mukoza zarlarının korunmasına yardımcı olarak, solunum yolları hastalıkları ve enfeksiyonlardan vücudu korur. Bu sayede bağışıklık sistemi sağlığına da destek olur.

15 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.61 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.