İslamiyet’te Evlilik

İslamiyet’te Evlilik

4 büyük dinden biri olan Müslümanlık evliliğe büyük önem vermektedir. Kuranı Kerim’de evlilik ile ilgili birçok ayet mevcut olup gerekli açıklamalar yapılmıştır. İslamiyet’te evlilik çok kutsaldır ve bu kutsal yapının temelleri de genel hatları ile çizilmiştir. Dinimizde evliliğin genel kurallarına değinmeden önce İslamiyet’te eş seçimi konusuna yüzeysel olarak değinmek istiyoruz. Eş seçiminden önce Kuran baştan sona anlayarak okunmalıdır. Allah aşkını kalbimizde hissedebilmeli ve uğruna gece gündüz demeden, yorulmadan hizmet etmeliyiz. Allah kalbimizdeki ışığı ile bize istediğimiz güzelliği de iradeyi de isterse bize bahşedecektir. Ondan sonra yine Yüce Allah‘ın izni ile eş de sahibi oluruz, yuva da mal da. Ama dinimizi tam anlamadan ve Allah aşkını kalbimize yansıtamadan bir evlilik yapmaya seçersek sonucunda Allah’ın rızasının olmadığı bir yola adım atmış olabilir ve pişmanlık yaşayabiliriz.

İslam’da Evlilik İçin Neler Önemli?

İslami kurallara göre evlilik için öncelikle ailelerin rızası çok önemlidir. Ailelerin de onayı ile bir arada olmayı başaran çiftler evlerindeki mutluluğu da iç huzuru da çok daha kolay sağlarlar. Aile rızası olmadan gerçekleşen evliliklerin geçersiz olduğuna dair bir ayet veya hadis-i şerif olmasa da dinimizin aileye özellikle de anne ve babaya verdiği önem birçok ayette ve hadis-i şerifte açıkça yer almaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin her ikisinin de bu evlilik için rızası olmalıdır. İslam’da nikahın gerçekleşmesi için çiftlerin her ikisinin de rızasının olması şarttır. Nikah işleminde nikah işlemini gerçekleştirecek olan birinin ve aynı zamanda erkek ise 2 kişinin, kadın ise 4 kişinin şahitliği de şarttır.

İslam dininde evlilik için evlenecek olan çiftlerin akli dengelerinin yerinde ve reşit olmaları gerekmektedir. Evlilik kavramının bilincinde olmayan, evliliğin sorumluluğunun farkında olmayan bireyler zorlan ya da aklına girilerek evlendirilemezler. Böyle bir evlilik dinimiz de yoktur.

Nikah ve Düğün Törenleri İslamiyet’te Caiz midir?

İslamiyet’te nikah yapıldıktan sonra çalgılı ya da sözlü olarak duyurulması evliliğin şartlarının arasındandır. Nitekim gizli olarak yapılmış nikahlar batıl sınıfına tabi olup, geçersiz olduğuna dair Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sözleri vardır.

 

 

 

20 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.50 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.