İnternet Kesintilerinde Tehlikeye Dikkat

İnternet Kesintilerinde Tehlikeye Dikkat

Son zamanlarda çok sık yaşamakta olduğumuz internet kesintilerinde bazılarımız çareyi VPN hizmetlerinden faydalanmakta buluyoruz. Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran’ın yapmış olduğu açıklamaya göre VPN hizmetleri kullanıcıları çok büyük riskleri de kabul etmiş oluyor.

Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, internet kesintilerinde genellikle sosyal paylaşım siteleri erişim amaçlı kullanılan ücretsiz VPN hizmetlerinin veri güvenliğini tehlikeye attığını belirtti. Ardından vatandaşların internet erişim sıkıntılarında sosyal paylaşım sitelerine erişmek için ücretsiz olarak sunulan VPN hizmetlerini kullandıklarına dikkat çekti.

VPN Hizmetleri Ne Sağlıyor?

VPN hizmetleri, bazıları tamamen ücretsiz olmak üzere, kullanıcılarına internetten yalıtılmış bir tünel kurarak, bu tünel ile yurt dışında bulunan bir sunucuya bağlanmayı sağlıyor böylece internet kullanımını mümkün kılıyor. Siber güvenlik uzmanı Başaran, bu hizmetlerin kullanılması ile birlikte internet denetiminin aşılabileceğini bildirdi. Ancak bu hizmetlerin alınması ile birlikte oluşabilecek tehlikelerin de gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

VPN Hizmetleri Gerçekten Ücretsiz mi?

Başaran’ın açıklamasına göre internette hiçbir şey ücretsiz değildir. Bu ücretsiz olarak nitelendirilen hizmetlere ödediğimiz bir bedelin olduğunu vurgulayarak, ödemeyi şahsi yani tamamen kişisel bilgilerimizi onlara sunarak gerçekleştirdiğimizi açıkladı. Ücretsiz VPN olarak isimlendirilen hizmet çeşidinin de aynı yöntemler ile işlediğini ve böyle bir internet erişimini kabul ettiğimiz taktirde tamamen kendilerinin oluşturmuş olduğu sunucular üzerinden erişim sağlamamız sebebi ile her türlü verinin bu hizmet sunucuları tarafından gözlemlenip kayıt altında tutulabileceği hakkında uyarıda bulundu. Sonuç olarak internet kesintileri sırasında ücretsiz VPN hizmetini almayı kabul ederek, tüm kişisel verilerimizi de onlara sunmayı kabul etmiş oluyoruz. İşte hizmetin asıl ücreti de burada saklı.

VPN Hizmetlerinin Tehlikeleri Nelerdir?

Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran açıklamasında VPN hizmetlerinin kullanılmasında meydana gelebilecek ilk tehlikenin, hackerler ve diğer ülke istihbarat servisler tarafından bu yöntemlerin kullanılması ile bilgi toplanması olduğunu söyledi. Bunun sonucunda ise kendi kurdukları sunucu üzerinden hizmet alan her bir kullanıcının e-posta mesajlarına, diğer yazışmalarına ve diğer tüm bilgilerine rahatlıkla ulaşabileceklerini ve istedikleri taktirde kayıt altına alabilmelerinin mümkün olduğunu bildirdi.

Başaran, VPN hizmet sağlayıcılarının oluşturduğu diğer tehlikenin daha büyük olduğunu söyleyerek şöyle açıkladı. VPN yapısına dahil edilen bir bilgisayarın IP si ile birlikte siber suçlular tarafından kullanılıp istedikleri şekilde hareket edebileceklerini söyledi. Şubat ayında ortaya çıkan durumda, VPN hizmetinin kullanıcılarının bant genişliğinin bir bölümünün çocuk pornosu da dahil olmaz üzere bir takım gayrimeşru işler yürüten bir oluşuma hizmet sunma amaçlı kullanıldığını hatırlattı. Ücretsiz VPN hizmetleri kullanımımız sırasında suçluların iş birlikçisi konumuna düşme durumumuzun olduğu konusunda bilinçlenilmesi gerektiğini vurguladı.

10 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.70 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.