Hormonsal Dengesizliklerin Sebep Olduğu 5 Durum

Hormonsal Dengesizliklerin Sebep Olduğu 5 Durum

Ruh sağlığında bozulmalar ve anormal bir biçimde kilo almak, hormonsal dengesizliğin göstergelerinden biridir. Hormonsal dengesizlikler, birbirinden çok farklı sonuçlara neden olsa da, genel olarak sağlığı olumsuz yönde etkiler ve bazı hastalıkları tetikleyebilir.

Hormonsal dengesizliklerin kendini gösterdiği 5 durum;

1-) Uykusuzluk
Aylık adet döngüsü, gebelik, menopoz gibi durumlar, bir kadının hayatının çeşitli aşamalarında, hormon düzeylerinde ciddi dalgalanmalara neden olabilir. Hormonsal dengesizlikler, özellikle kadınlarda uykusuzluğa neden olabilir.

Erkeklerde ise, düşük testesteron seviyesi, gündüzleri aşırı yorgunluğa, geceleri de uykusuzluğa sebep olabilen bir etkendir.

2-) Kadınlarda Adet Düzensizliği
Kişiden kişiye değişen adet döngüsü, birçok kadında düzensiz bir şekilde görülebilir. Bunun genel bir nedeni yoktur ve doktor tarafından tespit edilmesi gerekir.
Ancak, özellikle kadınlarda menopoz döneminde görülen progesteron hormonundaki dengesizlik, adet düzensizliğine de neden olabilir.

3-) Kronik Akne
Ergenlik döneminden sonra da devam eden kronik akne ve sivilceler, hormonsal dengesizliklerin bir işareti olabilir. Yağ bezleri tarafından aşırı miktarda sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretilmesi, akne ve sivilcelerin sık sık görülmesine neden olabilen bir etkendir.

4-) Değişken Ruh Hali
Kısa vadeli hormonsal değişiklikler, ruh halinde dalgalanmalara neden olabilmektedir. Duygu-durum bozukluklarının sebeplerinden biri de, hormonsal dengesizliklerdir. Beyindeki, belirli hormon metabolitlerindeki değişikliklerin, duygu-durum bozukluklarına neden olduğu, araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Özellikle erkeklerde, nedensiz aşırı sinirlilik hali, hormonsal dengesizliklerin bir sonucu olabilir.

5-) Anormal Kilo Alımı
Menopoza giren kadınlarda kilo alımı, sık karşılaşılan bir durumdur.  Östrojen seviyesinin düşmesi, özellikle karın ve kalça bölgelerinde kilo almaya sebep olur.
Erkeklerde ise, yüksek östrojen seviyesi aşırı kilo almaya ve obeziteye neden olabilir.

27 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.39 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.