Gece Görüşlü Cep Telefonu

Gece Görüşlü Cep Telefonu

Polislere ve güvenlik amaçlı bir çok noktada kullanılan termal kameraların faydası saymakla bitmez. Ancak bu cihazlar oldukça ağır ve pahalı olan soğutma cihazları olan kriyojeniğe ihtiyaç duyuluyor. Grafen dediğimiz bir madde ile artık bu sistem için o pahalı ve ağır olan kriyojeniğe ihtiyaç duyulmayacaktır.

grafen
Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesi araştırma ekibine göre Grafen sayesinde gece görüşlü kameralar cep telefonlarında da kullanılabilecek. Tomas Palacios’a göre MIT’in ürettiği sensörler, “her cep telefonu ve laptop’a entegre edilebilecek kadar” küçükler.

Kızılötesi algılama özelliği yüksek olan grafen için bilim adamları mikroskopik bir sensör ürettiler. Ve grafeni sinyalleri taşımak için kullandılar. Böylece farklı bir soğutma sistemine gerek duyulmadı. Buradan anlıyoruz ki bu sensörler insan elini algıladı. İleride arabaların önlerine yerleştirilen bir sensör sayesinde sürücülerin rahatsız olmadan gece görüşü izlenimi yapılabilecektir.

Grafenle ilgili birbirinden çılgın projeler görsekte hala projeyi uygulamaya tam anlamda döküldüğünü görememekteyiz.

20 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.61 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.