Gebelikte Bulantı ve Kusmalara Karşı 6 Öneri

Gebelikte Bulantı ve Kusmalara Karşı 6 Öneri

Pek çok kadın, hamilelik sürecinde mide bulantısı ve ağrılardan muzdarip olurlar. Bu durum genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde (6.-14. haftalar ) yoğun olarak görülür. Kokulara karşı hassas olma, iştahsızlık, yağlı ve baharatlı yemekler, uykusuzluk gibi faktörler, mide bulantısı ve kusmalara neden olabilir. Peki bu durum önlenebilir mi?

1-) Mutfaktan Uzak Durun
Gebeliğin belirli dönemlerinde yoğunlaşan mide bulantısını önlemek için mutfaktan olabildiğince uzak durun. İmkanınız varsa yemekleri eşinize veya bir başkasına yaptırın. Yemek yerken de ayrı kalmayı tercih edin. Yemek kokularının verdiği rahatsızlıktan böylece kurtulabilirsiniz.

2-) Sıvı Tüketimini Arttırın
Bulantı ve kusma durumu ile sık sık karşılaşıyorsanız, vücudun dehidratasyona (sıvı kaybı) uğrama ihtimali söz konusu olabilir. Bu nedenle sıvı, özellikle de su tüketimini arttırın.

3-) Kafeinden Uzak Durun
Kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler mide bulantısına neden olacaktır. Bu içecekler yerine daha çok içinizi ferahlatacak mentollü (nane çayı gibi) içecekleri tercih edebilirsiniz.

4-) Yağlı Yemekler Yerine Meyve Sebzeyi Tercih Edin
Gebelikte yağlı ve baharatlı yiyecekler, mide bulantısının artmasına neden olacaktır. Bu tür yiyecekler yerine meyve ve sebzeleri tercih edin.

5-) Aç Kalmayın
Mide açken daha çok bulanır. Bu sebeple, öğünleri arttırın ve aç kalmamaya özen gösterin. Sabah kalkar kalkmaz bir parça kuru ekmek yemek mide suyunuzu alacak ve bulantıları azaltacaktır. Fakat sindirimi zor besinlerden ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durun. Sindirimi kolay, çorba tarzı yiyecekleri tüketmeye çalışın. Az tuzlu leblebi, fındık türü şeyleri atıştırmalık olarak kullanın. Mümkün mertebe bir öğünde tek bir çeşit yiyecek tüketin ve midenizi fazla karıştırmayın. Bulgur, mide asidi ve reflüye karşı etkilidir. Böyle bir durum yaşıyorsanız bulguru tercih edebilirsiniz.

6-) Rahat Kıyafetler Giyinin
Hamilelik süresince, rahat ve geniş kıyafetleri tercih edin. Karnınızı sıkacak dar giysilerden uzak durun.

31 Ekim 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.69 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.