Gebelik Sırasında ve Sonrasında Sağlıklı Kalmanızı Sağlayacak 5 Öneri

Gebelik Sırasında ve Sonrasında Sağlıklı Kalmanızı Sağlayacak 5 Öneri

Gebelik, kadınların hayatında hem fiziksel, hem de ruhsal büyük değişiklikler yaşanmasına neden olan bir dönemdir. 9 ay boyunca minicik bir bedeni karnında taşımak ve nihayetinde anne olmak elbette olağanüstü bir duygudur. Hamilelik dönemi boyunca, kilo almak kaçınılmaz bir durumdur. Peki hamilelikten sonra, hızlı bir biçimde toparlanmak için neler yapmalısınız?

1-) Gebelik Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin
Uzmanlar, gebelik döneminde maksimum 15 kg arası alınması gerektiğini belirtiyorlar. Gebelik boyunca, kendinizi şımartmak isteyebilir ve yemek, tatlı, meyvede aşırıya kaçabilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki, hamilelik esnasında aşırı yemek, bebekte, psikoz ve IQ düşüklüğü gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu sebeple, gebelikte, dengeli ve yeterli beslenmek önemlidir.

2-) Hamilelik Sonrasında Ağır Spor ve Egzersizlerden Kaçının
Gebelikten sonra, vücudunuzun iyileşme aşamasında olduğunu unutmayın ve kendisini toparlamasına izin verin. Gebelik sonrası, kalori alımını birden bire kesmek ve ağır egzersizler yapmak için yaklaşık olarak 12 hafta beklenmelidir. Vücut kendini yeterince toparladıktan sonra spora başlayabilirsiniz.

3-) Emzirin
Emzirme döneminde kalori alımını kesmeyin. Düzenli olarak emzirmek, günde 300-500 arası kalori kaybetmenizi sağlar. Tabi ki emziriyorsunuz diye kontrolsüzce yemek yemek durumunda da değilsiniz. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

4-) Bol Bol Uyuyun
Bebeklerin gece gündüz ayrımı yoktur ve her an uyanık kalabilirler. Onlar tuhaf saatlerde uyuyup, tüm geceyi uyanık geçirebilirler. Bebekler genellikle 30 dakika ile 4 saat arasında uyurlar. Bu nedenle annenin uzun bir uykuya dalabilmesi pek mümkün değildir. Eğer, bebeğinize bakarken size yardımcı olacak kimse yoksa, onunla birlikte uyumaya çalışın ve uykusuz kalmayın. İhtiyacınız olan enerjiyi toplayabilmeniz için uykuya ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

5-) Hafif Egzersizler Yapın
Gebelik sonrası hafif egzersizler yaparak, aldığınız kiloları geri verebilir ve vücudunuzu yeniden toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, pilates gibi hafif egzersizler sizi, kabızlıktan, eklem ağrılarından ve bacak ağrılarından koruyacak, daha iyi bir uyku uyumanız için yardımcı olacaktır. Daha ağır egzersizler için, gebeliğin ardından 3 ay geçmesini beklemelisiniz.

1 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.54 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.