Evlilik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik sadece sözde değil özde de ciddiyet gerektiren bir müessesedir. Üstelik tek tarafın evliliğe ciddi ve mantıklı yaklaşması da yetersiz olup her iki tarafın da aynı özeni ve titizliği göstermesi gerekir. Hiçbir evlilik bireysel alınmış bir kararı veya fevri bir davranışı kabul etmez. Hatta işin derin aşamasına bakıldığında evlenenler sadece iki kişi olmuyor. Çünkü evliliğin içerisine her iki tarafın aileleri de ister istemez dahil oluyor. Bazen doğrudan bazen dolaylı yollardan da olsa evliliğe ailelerin de olumlu veya olumsuz yönde etkileri var. Her ne kadar hesaba katmaya gerek yok, onları bir şekilde idare ederiz düşüncesi evlenmeden önce çok yaygın olsa da sonucunda maalesef ki böyle olmuyor.

Evlenecek çiftler evlenme kararını almadan önce sadece birbirleri ile olan uyumlarını değil aynı zamanda her iki tarafın aile yapısını, kültürel yapılarını da düşüncelerine dahil etmelidirler. Ortak düşüncelerin az olduğu bir evliliğin başlaması ile bitmesi bir olacaktır. Üstelik her iki tarafında aynı şekilde hayatlarında olumsuz ve can sıkıcı dönemler yaşanacaktır.

Evlenme kararı öncesi dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise alışkanlıklardır. Ergenlik dönemini bitirmiş insanların huylarını ve alışkanlıklarını değiştirmek imkansız denecek kadar zordur. Evlilik sonrası çiftler birbirilerinin alışkanlıkları ve huyları konusunda birkaç rötuş yapabilse de tamamen birbirilerini değiştirebilmeleri imkansızdır.  Bu nedenle kendi alışkanlıklarımızı ve huylarımızı aynı zamanda karşımızdaki evlenmeyi düşündüğümüz kişiye ait alışkanlık ve huylar bir masaya yatırılabilmelidir. Eğer tümü bir noktada barınarak hayatın devam edeceğine inanılıyorsa o zaman evet kararı alınabilir.

Genç yaşta karar verirken biraz daha mantığımızı unutabiliyor ve duygularımızla hareket edebiliyoruz. Özellikle genç yaşta alınan evlilik kararlarının üzücü bitmelerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi her şeyin insanın gözüne o yaşlarda toz pembeymiş gibi görünmesi. O toz pembe bulutlar çevreyi o kadar kaplıyorlar ki, arkasındaki soğuk karlı dağlar hiç görünmüyor. Evliliğin hayatımızda önemli bir karar olduğunu ve ciddiyet gerektiren bir müessese olduğunu aklımızdan çıkarmadan, öncesinde her konuya hakim olarak ve araştırmacı yaklaşarak ileride yaşayabileceğimiz ve evlendiğimiz kişiye de yaşatabileceğimiz zor zamanlardan dönebiliriz. Tüm analizleri yaptınız ve ben eminim ve evleniyorum diyorsanız size mutlu evlilikler diliyoruz. Bir yastıkta kocayın İnşallah.

 

 

 

 

13 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.70 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.