Eski Rize Evleri

Eski Rize Evleri

Eski Rize Evleri Rize turizmi açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Eski Rize Evleri çok seviliyor ve Eski Rize Evleri her yıl ziyaretçi ağırlıyor.

Karadeniz Bölgesi’nin ayrı bir şehri olan Rize’de tarihten birçok kalıntı görebilirsiniz. Bu tarihi yerlere yıl içerisinde birçok yerli ve de yabancı turistler adeta akın etmektedir. Rize’de tarihi yapılar olarak birçok kale ve çeşme görebileceğiniz gibi; Eski Rize Evleri de birer tarihi kalıntı olarak karşımıza çıkmakta ve gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.

Eski Rize Evleri; Rize’nin şehir merkezinde bulunan ve aynı zamanda da Rize’de korumaya alınan çok az ve sınırlı sayıda bulunan evler olmaktadır. Bu evler korunmaya alınarak, ne tadilat görmektedir, ne de ikamet amacı ile kullanılmamakta ve sadece restore edilerek turistlere tanıtılmaktadır ve şehrin tam ortasında olduğu için çok dikkat çekmektedir.

Eski Rize Evleri’nin ortak bir özelliği vardır. Bu özellik; Rize evlerinin yapımında kullanılan inşaa yöntemi olmaktadır.Eski Rize Evleri adı altında korunan az sayıda  tarihi ve turistik evler geleneksel yapım yöntemleri ile inşaa edilerek oluşturulmuştur. Evlerin 3 büyük özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi; evlerde kullanılan çatılar, kiremitle kapıdır, bir diğer özellik; dört yana eğilimli çatılara sahip olmaları ve son özellik de yığma taşlar ile dolma göz tekniği kullanarak yapılmış olan duvarlar denmektedir.

Eski Rize Evleri en az 2 en fazla da 3 kata sahip olmaktadır. En alt kat dediğimiz zemin katta kiler ya da ahır bulunur. İlk katta sofa, odalar ve mabeyn bulunur. Mabeyn yemek yapılan bölümdür ve işleme olarak genelde ahşap süsleme tekniği kullanılır.

26 Eylül 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.69 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.