Eklem Ağrılarına Karşı Kaçınılması Gereken 6 Besin Türü

Eklem Ağrılarına Karşı Kaçınılması Gereken 6 Besin Türü

Romatoid artritte (eklem ağrıları), bazı gıda maddeleri eklem ağrılarının daha da kötüleşmesine neden olabilir. Romatoid artrit ile yaşamak kolay bir durum değildir. Eklem ağrıları, günlük yaşamı ciddi derecede etkileyebilir ve çalışmayı zorlaştırabilir. İyi bir diyetle, eklem ağrılarını en aza indirebilirsiniz. Bunun için de, bazı gıdalardan kaçınmak gerekmektedir. Bu gıdalar;

1-) Şekerli Yiyecekler
Amerika’daki Johns Hopkins Artrit Merkezi’ne göre, eklem ağrısı problemi olan insanlar şeker tüketimini mümkün olan en az seviyeye çekmeli, şekerli yiyeceklerden ve tatlılardan uzak durmalıdır. Meyvelerden yapılmış, hafif tatlıları ise çok az tüketmelidirler.

2-) Doymuş ve Trans Yağlar
Romatoid artrit, rahatsızlığı olanlar, yüksek kolestrol içeren doymuş ve trans yağlardan uzak durmalı, düşük yağlı besinler tüketmelidir. Kırmızı et, abur cubur ve fast-food tarzı yiyecekler yerine, deniz ürünlerini, polifenol açısından zengin zeytinyağlı yiyecekleri tercih etmelidirler. Zeytinyağının iltihabı azaltmaya da yardımcı olduğunu bilmelisiniz.

3-) Alkol
Alkolde şeker içeriği oldukça yüksektir. Eklem ağrısı yaşayanlar, karaciğer problemlerine de neden olan alkolden uzak durmalıdır. Esasında sağlıklı bir hayat için alkol kullanılmamalıdır.

4-) İşlenmiş Gıdalar
Fazlaca, tuz, şeker ve yağ içeren işlenmiş gıdalar, eklem ağrıları için tam bir felakettir. İşlenmiş gıdalar, eklem iltihaplarının ve eklem ağrılarının iyice azmasına neden olacaktır.

5-) Süt ve Süt Ürünleri
Yapılan bazı araştırmalar, protein içeren süt ve süt ürünlerinin romatoid artrit için kötü olduğunu söylüyor. Tam yağlı ve yarım yağlı sütler eklem ağrılarının artmasına sebep olurken, yağsız süt ise tüketilebilir.

8 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.50 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.