Dünya Gibi Bir Gezegen

Dünya Gibi Bir Gezegen

Yapılan araştırmalar sonucu Dünyamıza çok benzeyen bir gezegen bulundu. Kütlesi ve büyüklüğü dünyaya benzeyen gezegene bilim adamları “GJ1132b” ismini verdi. 39 yıl ışık hızı uzaklığımızdaki gezegen bugüne kadar keşfedilen gezegenler arasında ki dünyaya en çok benzeyeni ünvanını almıştır. İleride diğer gezegenlerde hayat olup olmadığı araştırılıcağından “GJ1132b” gezegeni bilim adamlarının işine çok yarayacaktır. Bunun sebebi gezegenin dünyaya olan yakınlığına bağlı atmosferde bulunma olasılığıdır.

GJ1132b

Yıldız görüngesinde olan gezegenin sıcaklığı 260 derece olarak ölçülmüştür. Bu sıcaklık yüzünden bu gezegende yaşam olma olasılığı yoktur. “GJ1132b” gezegeni yıldız yörüngesindeki en önemli gezegendir. Şili’de bulunan Cerro-Tololo, Inter- Amerikan Gözlemevi’nde gözlem için 40 santimetre büyüklüğüde robot teleskoplar kullanıldı. Dünya için oldukça değerli olan bu keşif oldukça ince hesaplar ile yürütüldü.

Massachusetts Institute of Technology Astronomi ve Uzay Araştırmaları’ndan Zachory Berta-Thompson, İngiliz Guardian gazetesine konuştu. Buldukları bu gezegenin atmosferi olacak yıldız yörüngedeki farklı gezegenleri bulmaya işaret olduğunu bellirtti. Güneş sistemi dışındaki en önemli gezengel olduğu belirtilen gezegen için araştırmalar devam ediyor.

16 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.80 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.