Doğru Makyaj Nasıl Olmalıdır?

Doğru Makyaj Nasıl Olmalıdır?

Makyaj teknikleri tek bir makalede anlatılamayacak kadar geniş bir konudur. Ancak doğru makyaj nasıl olmalıdır konusunu tek bir makalede özetleyebilmemiz mümkündür.

 

Makyaj Malzemelerinin Seçimi

Kullanacağımız fondöten, ruj, dudak kalemi, göz kalemi, far, allık ve diğer tüm malzemelerin seçimi tenimiz ile uyumlu olmalıdır. Hiçbiri doğal güzelliğimizi örterek ‘ben buradayım asıl güzel olan benim’ mesajını çevremize vermemelidir. Her biri tek tek cilt tonumuz ile uyumlu olduğu gibi birbiri ile de uyumlu olmalıdır. Makyaj malzemesi seçimi kriterlerinde bu iki uyumun yakalanması bizi doğru makyaja götürecektir.

Makyaj Malzemelerinin Uygulanması

Öncelikle taban malzememiz olan fondötenden başlayalım konumuza. Fondötenin asıl amacı cilt ten rengimizi tamamen değiştirebilmek değildir. Asıl amacının yüzümüzdeki renk değişimlerinin, sivilcelerin, siyah noktaların ve pürüzlerin kapatılabilmesi olduğu unutulmamalıdır. Ten rengimize en uygun olan fondöten seçildikten sonra, yüzümüzün her bölümüne ve hatta boynumuz da dahil olmak üzere tamamen eşit dağıtılmış olarak sürüldüğünden emin olmalıyız. Aksi halde en ufak bir kat izi gölgelenmeye sebep olacak ve yüzümüzü daha da pürüzlü bir görüntüye ulaşmasına sebep olacaktır.

Eğer fondöteni yüzünüze doğru olarak uyguladığınıza eminseniz göz makyajınıza geçebilirsiniz. Far kullanırken her zaman en az 2 ton ve hatta mümkünse 3 ayrı ton kullanmaya özen gösterin. Ton sıralaması ise, en üst yani kaşa yakın olan bölüm en açık ton, ortada ara ton ile geçiş ve kirpiklerinize yakın olan bölümde ise en koyu tonu tercih etmelisiniz. Kullandığınız tonlar birbirine ne kadar uyumlu olursa o kadar güzel sonuç elde edersiniz. Far uygulamasının ardından mümkünse kirpikleri daha uzun ve dolgun gösteren bir maskara ile göz makyajınızı tamamlayın.  Son olarak rujunuzu ve allığınızı da cilt renginize uygun olarak seçtiğinizde ve abartıya kaçmadan yumuşak dokunuşlar ile uyguladığınızda mükemmel makyaj işleminiz tamamlanmış olacaktır

 

 

10 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.65 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.