Depresyonun Çok Bilinmeyen 6 Belirtisi

Depresyonun Çok Bilinmeyen 6 Belirtisi

Günümüzde dünyadaki insanların yaklaşık %66’sının depresyon yaşadığını biliyor muydunuz? Görüldüğü gibi oldukça yaygın olan bu psikolojik rahatsızlık, grip gibi salgın bir hal almıştır. Sadece Amerika’da 17 milyon depresyon hastası bulunmaktadır. Bazı uzmanlar ise bu oranın %80’lerde olduğunu iddia ediyorlar. Enteresandır, Papua Yeni Gine’deki Kaluli Kabilesi’nde depresyonun görülme oranı sıfırdır. Bu kabilenin yaşam felsefesi, her durum ve şartta birbirlerine yardımcı olma üzerine kuruludur.

Depresyon durumunda bazı fizyolojik ve psikolojik belirtiler ortaya çıkar. İşte bu belirtilerden çok bilinmeyen 6 tanesi.

1-) Açıklanamayan Baş Ağrıları
Açıklanamayan baş ağrıları, bel, boyun, karın ve eklem ağrılarının nedeni depresyon olabilir. Bir türlü geçmeyen ve doktorların fiziksel olarak sebebini bir türlü açıklayamadığı bu ağrılar, depresyon belirtilerinden biridir.

2-) Uyku Düzensizlikleri
Depresyon hastalarının yaklaşık %75’i uykusuzluk veya diğer uyku problemlerinden şikayetçi olmaktadırlar. Uyku problemleri ise depresyonun daha da katlanmasına ve bu kısır döngünün sürüp gitmesine neden olur.

3-) Yorgunluk ve Düşük Enerji Seviyesi
İlgisizlik, halsizlik, devamlı bir yorgunluk ve enerji seviyesinin düşük olması depresyonun belirtilerinden biridir. Bu da verimsizliğe ve başarısızlığa neden olacak ve depresyon durumunun kronik hale gelmesine neden olacaktır.

4-) Kilo Almak
Obez insanların depresyona yakalanma riski daha yüksektir. Depresyona giren insanların ise yeme eğilimi artar ve bu da kilo problemlerine neden olabilir. Bazı depresyon hastalarında ise bu durumun tam tersi olarak iştahsızlık ve dolayısı ile kilo kaybı da görülebilir.

5-) İlgisizlik ve Umutsuzluk
Depresyon hastaları, severek yaptıkları işlerden bile zevk alamaz hale gelirler ve hayata karşı genel bir umutsuzluk duygusuna kapılırlar.

6-) Mutsuzluk ve Can Sıkıntısı
Çoğu zaman mutsuzdurlar ve moralleri bozuktur. Hiçbir şey yapmak istemezler ve sürekli olarak can sıkıntısından yakınırlar.

Bu belirtiler çoğu zaman başka hastalıkların sebebi olarak düşünülebilir. Fakat bu belirtilerin, depresyon belirtileri de olduğu unutulmamalıdır.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

7 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.53 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.