Daha İyi Bir Uyku İçin 7 İpucu

Daha İyi Bir Uyku İçin 7 İpucu

Hiç şüphesiz uyku, psikolojik ve fizyolojik sağlık için çok büyük bir öneme sahiptir. Uyku eksikliği ve uyku bozuklukları, zihinsel ve fiziksel pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Ertesi gün zinde ve enerjik olabilmek, enerjiyi öğleden sonraya da taşıyabilmek için kaliteli bir uyku oldukça önemlidir.

İşte iyi bir uyku için 7 öneri;

1-) Kafein Tüketimini Durdurun
Kafein tüketimi, uykusuz kalmanıza neden olabilecek önemli bir faktördür. Kafeinin etkisi, 12 saate kadar bile sürebilir. Uzmanlar, uyumadan 6 saat önce kafein alımının durdurulmasını önermektedirler.

2-) Egzersiz Yapın
Uyumadan en az 4 saat önce yapılan egzersiz, kaliteli bir uykuya yardımcı olacaktır. Egzersiz yaparak, vücudunuzdan toksinleri atabilirsiniz ve bu da kaliteli bir uyku için önemlidir.

3-) Her Gün Aynı Saatte Uyuyun
Her gün aynı saatte yatağa girip, aynı saatlerde uyanmak, vücudun biyolojik sağlığı ve biyolojik saati açısından büyük bir öneme sahiptir. Saat 23.00’ü geçirmeyecek şekilde, her gün aynı saatte uyuyun.

4-) Alkolden Uzak Durun
Alkol, başta kanser türleri olmak üzere, pek çok hastalığın da nedenidir. Alkol, sigara vb. zararlı alışkanlıklarınızı terk edin.

5-) Sıcak Bir Duş Alın
Yatmadan 30 dakika önce alacağınız sıcak bir duş, kaslarınızın gevşemesini sağlayarak uyumanızı kolaylaştıracaktır.

6-) Televizyonu Yatak Odanızdan Çıkarın
Televizyon, gece geç uyumaya neden olan faktörlerden biridir ve bu sebeple uyku sağlığına zarar verir. Yatak odanızda televizyon, cep telefonu, pc vb. elektronik eşyaları bulundurmayın.

7-) Her Fırsatta Güneşi Değerlendirin
Güneş ışınları, insan vücudunda melotonin hormonu üretilmesine destek olur. Melotonin hormonu ise iyi bir uyku için gerekli bir hormondur. Güneşli günlerde güneş ışınlarının zararlı etkilerinden krem, gözlük vb. şekilde korunmayı da ihmal etmeden faydalanın.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

22 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.45 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.