Cimil Yaylası

Cimil Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan Cimil Yaylası, 4 parede oluşan Cimil Köyü sınırlarında yer alıyor. 3 muhtarlık tarafından idare edilen köy, Trabzon Pontos Hükümeti zamanında voyvoda olan Kumbasar Zade (Avukat) Fikri Efendi tarafından rivayet edilmiştir.

Cimil Köyü 2 bin 50 metre rakım yüksekliğe sahip bir köy olmakla birlikte burada yaşayan pek çok kişi artık günümüzde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmişlerdir. Göç ettikleri alanda da baba mesleği olan fırıncılık yapan Cimilliler, artık bu bölgeye ve Cimil Yaylasına sadece tatil yapmak ve dinlenmek için geliyorlar. Göç eden nüfus sebebi ile artık yaylacılık da pek yapılmayan bölgeye yalnızca turistik amaçlı geziler düzenleniyor.

Cimil’den aynı zamanda Çermeniman yaylasına da çıkmak mümkün. 8,5 km toprak bir yoldan ulaşabileceğiniz bu yayla yamaç doğrultusunda devam eden dere ile birlikte sürüyor ve kavisler çizerek de yavaş yavaş yükseliyor. Bu yolu tamamladığınızda 600 metre yukarı çıkmış oluyorsunuz. Sadece burada yetişen ve mor sümbüle benzeyen büyük boy çiçekler, yeşil ve geniş çayırlar ve şansınız varsa göreceğiniz sis, size eşsiz bir hatıra bırakacaktır. Artık bu yaylalarda yaylacılık yapılmıyor. Cimil Yaylasına da geldiğiniz zaman göreceğiniz şey eskiden kalan yayla evlerinin taşları olacaktır. Cimil’den Çarmeniman yaylasına gidip, ayaklarınızı buz gibi dereye sokarak dinlenebilir ve sonra tekrar Cimil Yaylasına dönerek çadır kurup, kamp yapabilirsiniz.

9 Ekim 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.78 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.