Çeymakçur Yaylası

Çeymakçur Yaylası

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan ve Aşağı / Yukarı diye ikiye ayrılan Çeymakçur Yaylası rakımı 2 bin 350 metredir. Yukarı Çeymakçur’da 15-20 hane yer alırken aşağı Çeymakçur’da 45-50 ev bulunmaktadır.

Ayder yaylasından uzaklığı 13 km olan yaylaya galer düzünden sol tarafa giden yolundan çıkılabiliyor. Yaylada lokanta ya da konaklama olanağı yer almamaktadır. Elektriği de olmayan Çeymakçur yaylası iki mahalleden oluşuyor. Aşağı Çeymakçur’a gelen araç yolu 2,5 kilometre olmakla birlikte ilçenin merkezine de 28 km uzaklıktadır. Aşağı Çeymakçur ve Yukarı Çeymakçur tarihi yapıya sahip, taşlarla döşenmiş patika bir yol ile birbirine bağlıdır.

Bu yayla Temmuz ayı ile Eylül tarihleri arasında ziyaret edilmektedir. Çeymakçur yaylasında 20-25 ev yer alırken bunlardan yalnızca 8 ya da 10 tanesi kullanıma açılıyor. Dolayısıla nüfusu da 20 kişi civarındadır. Taş kaide üstünde yer alan ahşap evlerden oluşan yaylalardan Aşağı Çeymakçur yaylası Milli park sınırları içinde yer almaktadır.

Geçmişte 60 hanesi bulunan yaylanın yaz nüfusu 500-600 iken artık 40 kişidir. 42 sağlam evi bulunan yaylanın 12 tane de yıkık evi yer almaktadır. Her yıl ortalama olarak 15-16 ev kullanım için açılmaktadır. Bu evler de genel olarak taş ya da ahşap yapılardan meydana gelmektedir. Halkın yaylaya çıkış ayı Haziran iken Ekim ayının ilk haftasında da geri dönüşler yaşanır.

9 Ekim 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.99 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.