Büyüleyici Şehir Hatay

Büyüleyici Şehir Hatay

Hatay ilimiz dillere destandır. Medeniyeti ile farklı kültürlere ev sahipliği yapan Hatay, yemekleri ve sıcacık insanları ile bir kez daha hayran bırakır kendisine.

Yöresel yemeklerinde kullandıkları en güzel baharatların en gözde yeridir Hatay Uzun Çarşı. Daha içeri girmeden çeşit çeşit baharat kokuları gelir burnunuza. Sabunları, ipekten şalları, çarşının tarihi dokusu derken büyülenirsiniz adeta…

Hatay’da gezinirken başka bir dünyada hissedersiniz kendinizi. Manastır, Kilise ve Camii derken bir kez daha anlarsınız medeniyetler şehri olduğunu. Bir yandan çan sesleri yükselirken bir yandan ezan sesi yükselir. Gözünü kapatır şehri dinlersin. “Ne olursan ol gel” diyor Hz. Mevlana. Sonrasında bir kilise çıkar karşınıza Pierre Kilisesi. İçeri girdiğinizde muazzam bir tarihi mimari karşılar sizi. Bir mağaradan oluşmuş kilisedir. Derken Daphne ile ilgili bilinen ilginç hikayesi gelir aklınıza.

Kutsal Defne Ağacının Hikayesi

Zeus’un oğlu ışık tanrısı Apollon, ırmak kenarında genç ve güzel bir kız görür. Güzel kızın adı Defne’dir. Apollon görür görmez aşık olur. Kız durumu anladığında kaçmaya başlar çünkü bilir Tanrılarla beraber olan kadınların başlarına neler geldiğini. Apollon kovalar Defne kaçar derken Defne anlar kurtuluşu olmayacağını. Birden durur ve ayağı ile toprağı kazıyarak şöyle bağırır: ‘Ey toprak ana beni ört, beni sakla, beni koru.’ Bu yakarıştan sonra Defne odunlaştığını hisseder ve saçları yapraklara dönüşür sonrasında ise bir anda bir ağaç oluverir: Defne ağacı… Apollon bu manzara karşısında şaşkına döner ve büyük bir üzüntü duyar. Tüm kalbiyle seslenir: ‘Defne, bundan sonra sen Apollon ’un kutsal ağacı olacaksın der.‘ Bu sözler üzerine Defne, dallarını eğerek Apollon’u selamlar. Sizce de çok etkileyici bir hikaye değil mi?

Tarihi kalıntılarıyla birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini gören Hatay, Çevlik Ören Yeri ile, Musa Ağacı’yla, Habibi Neccar Camii’yle, Payas Kalesi’yle, Asi Nehri’yle ve diğer doğal yerleriyle anlatır kendini Hatay. Medeniyetler birliği olan Hatay’ın medeniyetler korosundan bahsetmeden gezimizi tamamlamak olmaz. Üç Semavi dinin mensuplarından oluşan bir korodur.  Hiç bir şekilde ayırt etmeden Lazca, Türkçe, Ermenice, Azerice, Musevi ilahileri … Dinlerken sizi bir kez daha etkisi altına alır.

1 Aralık 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.42 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.