Betamax Veda Ediyor

Betamax Veda Ediyor

1975 yılında üretilen ve  üretildiği günden itibaren dünya piyasasını sallayan Sony firmasına ait olan Betamax’ ın bu ünü çok fazla sürmemişti. Kendinden bir yıl sonra üretilen yine Sony firmasına ait Vhs, Betamax’ ın dünya piyasasındaki yerini sarsmaya yetmiştir.

betamax

Vhs 6 yıl içinde Betamax’ ı piyasadan büyük ölçüde silmiş, Sony firma yetkilileri de Vhs üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Vhs’ nin kayıt tutma süresinin Betamax’ a göre daha uzun soluklu olması Vhs’ i ön planda tutmaya yetmiştir. Ancak Betamax sevenleri Betamax dan hiç bir zaman vazgeçmemiş ve her zaman Betamax’ ı korumuşlardır. Üretiminden günümüze tam 40 yıllık bir serüven geçiren Betamax Sony firmasından gelen bir açıklamaya göre artık yolun sonuna gelmiştir. Edinilen bilgiye göre mart 2016 da Betamax’ ın satışına son verilecek. Sony Betamax gibi bir formatın daha satışını durdurmuştu. 60 dakika kayıt süresi olan cihazların formatı olan MicroMv formatı 2001 yılında karşımızı çıkmasına rağmen çok fazla rağbet görmemişti.  Geçtiğimiz zamanlarda sony firması bu formatın satışını sonlandırdı.

 

12 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.70 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.